Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
18/11/2019 - 15:55

Bałkańska wojna na smaki i Robert Makłowicz, który wybiera się na emeryturę

W Zespole Szkół im. KEN w Nowym Sączu odbył się już XI Sądecki Konkurs Szkół Gastronomicznych. W tym roku hasło przewodnie brzmiało: bałkańskie przysmaki na europejskim stole. Gościem i szefem jury był znany i lubiany krytyk kulinarny i podróżnik Robert Makłowicz. Poziom rywalizacji był tak wysoki, że sam Makłowicz żartobliwie zadeklarował przejście na emeryturę.

Wedle stereotypu kuchnia bałkańska to przede wszystkim papryka i jagnięcina. Nic bardziej mylnego. Jak zaznaczał Robert Makłowicz rzecz jest bardziej skomplikowana choćby dlatego, że część Bałkanów przez wieki było pod wpływami Imperium Otomańskiego a drugiej części bliżej to tradycji – w uproszczeniu – śródziemnomorskim.

Młodzi uczestnicy konkursu też byli dalecy od uproszczeń – część z nich serwowała dania stricte bałkańskie traktowane wręcz – pod względem przepisu – ortodoksyjnie a część postanowiła zaskoczyć jury wariacjami na temat bałkańskim tradycji kulinarnych. Stąd, obok papryki, ajwaru i jagnięciny było też miejsce na łososia, mule czy… piasek z oliwek.

Zobacz też: Okrasa kłaniał się w pas uczniom „Gastronoma”. Kto wygrał konkurs kulinarny?

Jedno jest pewne - reprezentanci szkół gastronomicznych z niemal wszystkich szkół Sądecczyzny, z Krakowa a nawet ze Słowacji postawili poprzeczkę przyszłym uczestnikom tego konkursu bardzo wysoko. Robert Makłowicz śmiał się nawet, że przy takich następcach może już iść na emeryturę. I właśnie dlatego było tak dużo wyróżnień i propozycje stażu w najbardziej prestiżowych restauracjach w regionie, których szefowie kuchni też zasiadali w jury.

Jak przebiegała rywalizacja? Kto wygrał? Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji filmowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ
ES [email protected] Fot.: ES Film: Krzysztof Stachura

Bałkańskie przysmaki w sądeckim Gastronomie z Robertem Makłowiczem
XI Sądecki Konkurs Szkół Gastronomicznych w ZS nr im. KEN w Nowym Sączu zorganizowany był pod hasłem: bałkańskie przysmaki na europejskim stole. Gościem honorowym i szefem jury był krytyk kulinarny i podróżnik Robert Makłowicz. Fot.: ESMasz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu