Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
12/03/2020 - 15:25

Kościół zdecydował się na radykalny krok. Jest dyspensa od mszy na czas pandemii

W Polsce do tej pory potwierdzono 47 przypadków zakażenia koronawirusem. Niestety jedna osoba zmarła. Jest nią 56-letnia kobieta, która kilka dni temu trafiła do szpitala w Poznaniu. Wczoraj decyzją rządu na dwa tygodnie zamknięte zostały szkoły, uczelnie wyższe, kina, teatry oraz inne instytucje, w których gromadziła się duża liczba ludzi. Odwołane zostały również wydarzenia kulturalne oraz sportowe.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, która dzisiaj obradowała, wydała wytyczne zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych. - Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych – czytamy w komunikacie.

Zobacz też Czy przyjmować komunię świętą w czasie epidemii? Episkopat wydał wytyczne

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski poleciła biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w mszy świętej do dnia 29 marca. Dyspensa obowiązuje osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji, dzieci i młodzież szkolną oraz dorosłych, którzy sprawują opiekę nad nimi, a także osoby, które obawiają się zakażenia.

Dzięki dyspensie nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie będzie grzechem.

- Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe – czytamy w komunikacie biskupów.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaapelowała również do kapłanów i nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej, aby przed rozpoczęciem liturgii dokładnie myli ręce i kierowali się zasadami higieny.

Zobacz też Nie żyje pierwsza ofiara koronawirusa. To 56 – letnia kobieta

Biskupi zachęcają do przyjmowania komunii świętej na dłoń. Odradzają przekazywania znaku pokoju poprzez podawanie ręki. Zalecają, aby cześć Krzyżowi oddawać poprzez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego. Apelują do wiernych, aby powstrzymali się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie. Ponadto zalecają kapłanom, aby na kratki konfesjonałów nałożyli folie ochronne, a kropielnice nie napełniali wodą święconą.  

- Zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą.

Biskupi polecili duszpasterzom, aby kościoły pozostawiali otwarte w ciągu dnia, aby troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz aby odwiedzali chorych i starszych parafian z sakramentalną posługą, zachowując przy tym należne zasady higieny.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski podjęła również decyzję o przeniesieniu na późniejsze terminy sakramentu bierzmowania, zawieszeniu pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcji szkolnych organizowanych przez parafie.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.

RG [email protected], fot. pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu