Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
28/03/2020 - 16:10

Koronawirus w Małopolsce: liczba chorych rośnie, skąd są pacjenci?

Mamy kolejne cztery osoby zakażone koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba chorych wzrosła więc do 109 osób. Są to mieszkańcy powiatów: bocheńskiego (kobieta w sile wieku), krakowskiego (młoda kobieta i młody mężczyzna) oraz myślenickiego (osoba niepełnoletnia).

Trzy osoby są objęte izolacją w warunkach domowych, a jedna trafiła do szpitala.

Czytaj także: Dwanaście nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Małopolsce!

Od wielu dni sytuacja w Małopolsce jest bardzo dynamiczna. Liczba pacjentów zakażonych zmienia się z godziny na godzinę.

Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego informowała przesyłając do mediów tygodniowy raport dotyczący zachorowań na koronawirusa w Małopolsce (dane na godz. 9) o 105 zachorowaniach.

Na tę godzinę najmłodsza zakażona osoba ma 12 lat, najstarsza 83 lata.

Najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa (45 osób), powiatu wielickiego (14 osób) i powiatu krakowskiego (8 osób). Największą grupę wśród zakażonych stanowią osoby w przedziale wieku 41-50 lat, a także 51-60 i 61-70 lat (odpowiednio: 22 i po 21 osób).

- Wśród 105 potwierdzonych przypadków jest 57 mężczyzn i 48 kobiet – informowała po godz. 14 rzeczniczka wojewody małopolskiego.

Spora część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji domowej. Hospitalizowani przebywają  głównie pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (50 osób), niewielka grupa aktualnie jest też w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Czytaj także: Sądecki Bartnik kontra koronawirus. Niezwykłe właściwości miodu i propolisu

- Większość z pacjentów jest w dobrym lub stabilnym stanie – dodaje rzecznik wojewody małopolskiego. - Stan czterech osób określa się jako ciężki.

Aktualnie najczęściej źródłem zakażenia jest kontakt z potwierdzonym przypadkiem. Część osób zakaziła się, przebywając za granicą: we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii, Finlandii, a także z Niemczech czy w Meksyku.

Z dzisiejszych danych na godz. 9 wynikało, że w Małopolsce wykonano prawie 2400 badań laboratoryjnych.

- Badania w laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II rozpoczęliśmy 12 marca – dodaje rzecznik. - Od 12 do 28 marca wykonano tam 1310 badań. Prowadzi je też Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W okresie od 18 do 28 marca wykonano tam 1035 badań. 30 badań wykonano też w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie.

Podział  wiekowy osób zakażonych w Małopolsce – 28 marca – godz. 9

Przypadki zakażenia koronawirusem – podział na powiaty – 28 marca – godz. 9.

Opr. [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu