Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
13/11/2019 - 14:25

Kiedy obchodzić Święto Niepodległości? W Rożnowie nie mają wątpliwości

Rzecz niebywała – Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem chce uczcić Święto Niepodległości 17 listopada. Mieszkańcy Rożnowa zaskoczeni niepomiernie takim planem zorganizowali obchody sami. Jak należy, czyli 11 listopada.

Zobacz też: „Kierunek Niepodległa”: gra harcerska z Polską w roli głównej [WIDEO/ZDJĘCIA]

Inicjatorami i organizatorami przedsięwzięcia byli sołtys Rożnowa Marek Szabla, członkowie miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, Koło Gospodyń Wiejskich i Stanisław Szarek.

- Impreza zaczęła się od mocnego uderzenia – był happening. Jak już go mieszkańcy obejrzeli, to w reszcie przedsięwzięcia uczestniczyli z jeszcze większym zainteresowaniem. Przyjechał do nas też wójt Józef Tobiasz i bardzo go ucieszyło to, co zobaczył, że ludzie sami coś takiego zorganizowali. Bo był uroczysty polonez na 50 par, dla których zamknęliśmy nawet jedną ulicę. Było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych do późnego wieczora już przy ognisku. Panie z Koła Gospodyń Wielkich przeszły same siebie i zorganizowały biesiadę – była kiełbaska, były ciasta, tradycyjny chleb ze smalcem, ciepła herbata – relacjonuje Szarek, artysta plastyk, który od kilku lat mieszka w Rożnowie a który odpowiadał za scenariusz przedsięwzięcia.

Zadbano też o wyjątkową wizualną oprawę przedsięwzięcia - zabytkowy Beluard przykryto ogromną flagą o wymiarach 10 na 30 metrów

Zobacz też: 101 kilometrów na stalowych rumakach w 101 rocznicę odzyskania niepodległości

- Była wielka rzesza ludzi. Starszych i młodszych a nawet dzieci a myśmy nawet żadnych plakatów nie robili tylko daliśmy informację na Facebooka i tyle co ludzie między sobą ją przekazali – nie ukrywa satysfakcji Szarek. – Ja nie wiem dlaczego GOK chce Święto Niepodległości obchodzić 17 listopada a nie wtedy jak przypada, czyli 11 listopada. Dla mnie da data jest nieprzesuwalna. To tak samo jak 3 maja chcielibyśmy obchodzić 10 maja – komentuje decyzję Gminnego Ośrodka Kultury, który datę oficjalnych obchodów Święta Niepodległości w gminie Gródek nad Dunajcem wyznaczył na 17 listopada, czyli dopiero na najbliższą niedzielę.

Zbigniew Gąska dyrektor GOK na wstępie naszej rozmowy chyli czoła i składa wielki ukłon w stronę organizatorów uroczystości w Rożnowie. Nie ukrywa, że gdyby wiedział o niej wcześniej – o planach rożnowian dowiedział się dopiero trzy dni przed obchodami – chętnie by połączył siły i zorganizował coś wspólnie. Podkreśla, że imprezy organizowanej przez GOK nie należy traktować jako obchodów „Święta Niepodległości”, bo w ślad za decyzją podjętą razem z wójtem, GOK żadnych gminnych obchodów nie organizuje.

To co zaplanowano na 17 listopada? Mszę Świętą w intencji Ojczyzny i wspólne śpiewanie w ramach hasła: bądźmy patriotami cały rok. Dlaczego akurat wtedy? Bo orkiestra dęta OSP Rożnów nie miała wolnych terminów podobnie jak chór i muzycy ze szkoły muzycznej, którzy odpowiadać będą za oprawę artystyczną przedsięwzięcia.

Wójt Józef Tobiasz jest z rożnowian po prostu dumny. – Wrażenia bardzo pozytywne. Happening na bardzo wysokim poziomie, ale najważniejsze, że włączyła się w to też młodzież, która bawiła się i śpiewała na równi ze starszymi.

ES [email protected] Film: organizatorzy Święta Niepodległości w Rożnowie dzięki uprzejmości Daniela Drozda







Dziękujemy za przesłanie błędu