Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
09/06/2020 - 15:30

Kamionka Wielka: wójt przedstawia raport o stanie gminy. Sesja LIVE

Dziś w Kamionce Wielkiej wyjątkowo ważna sesja – radni zapoznają się z raportem o stanie gminy za rok 2019. Dokument, który ma naświetlić racjom i całej lokalnej społeczności, w jakiej kondycji finansowej jest samorząd i jakie udało się tu zrealizować inwestycje, to preludium do udzielenia wójtowi Kamionki Wielkiej absolutorium.

Wójt Andrzej Stanek od chwili objęcia stanowiska i przejęciu sterów gminy nie ukrywał – finanse gminy są bardzo napięte i samorząd, by wyjść ba prostą, musi zaciągnąć pasa. Tylko jak to pogodzić ze stale rosnącymi potrzebami mieszkańców, którzy domagają budowy i remontów dróg, bezpiecznych chodników i wielu innych – co tu dużo kryć, kosztownych - inwestycji infrastrukturalnych. Jedną z bardziej kontrowersyjnych decyzji, którą musiał podjąć Stanek było wstrzymanie prac przy budowie hali sportowej w Kamionce Wielkiej o czym pisaliśmy w publikacji Hala sportowa w Kamionce Wielkiej musi zaczekać. Gminy na nią nie stać

Bo prawda jest taka, że nawet by pozyskać dotację gmina musi mieć we własnym budżecie zaklepany wkład własny. Mimo to Stankowi udało się otrzymać wsparcie finansowe na przebudowę kilku newralgicznych odcinków gminnych dróg, do przodu poszedł projekt budowy nowoczesnej szkoły w Boguszy, samorząd sprawniej niż dotąd radzi sobie również z problemem zabezpieczania osuwisk a i starostwo dorzuciło swoje i przeprowadzi remont powiatówki, za którym miejscowi lobbują już od wielu, wielu lat. Mimo problemów z rozstrzygnięciem przetargów samorządowi udało się też pchnąć do przodu budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i w miarę korzystnie – w stosunku do ościennych gmin – rozwiązać temat opłat śmieciowych.

Zobacz też: Zobacz szkołę na miarę XXI wieku. Gdzie takie cudeńko wybudują?

Jednocześnie cała gmina oczekuje od wójta nieustannych i skutecznych działań związanych z rozwiązaniem problemu niebezpiecznego, zniszczonego i wymagającego wymiany mostu na Kamienicy choć ten formalnie należy do Nowego Sącza. Przedsiębiorcy z Kamionki Wielkiej za złe mają wójtowi, że ten mimo świadomości, że przedsiębiorcy muszą teraz korzystać z objazdów, nie obniżył im wymiaru podatku od nieruchomości, na których w Kamionce Wielkiej prowadzona jest działalność gospodarcza.

Dziś radni a tym samym mieszkańcy dostaną do ręki dokument, w którym władze gminy podsumują wszystkie wzloty i upadki z roku 2019. Czy wójt Andrzej Stanek wyjdzie z tego podsumowania obronną ręką? To bardzo ważne pytanie, bo od tego zależy jego absolutorium. A jak nas poinformował sam wójt, sesja absolutoryjna ma być zwołana jeszcze w czerwcu. Jak odniosą się do tego radni, zapraszamy do śledzenia retransmisji dzisiejszej sesji.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu