Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
23/05/2023 - 07:25

Jezioro Rożnowskie perłą regionu. To czas, by przywrócić mu należny blask!

Gminy położone nad Jeziorem Rożnowskim jako jedne z pierwszych zbierały podpisy w ramach społecznej akcji ratowania zbiornika. Znalazły się one wśród ponad pięciu tysięcy, które wraz uchwałami samorządów zostały przekazane w piątek w Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna na ręce wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego oraz posła Jana Dudy.

Społeczna akcja SKT „Sądeczanin” była prowadzona przez rok. Podczas uroczystego podsumowania tych działań, starosta powiatu nowosądeckiego Marek Kwiatkowski powiedział, że jest pod ogromnym wrażeniem tej akcji. Podkreślił, że od momentu jej zainicjowania nabrała błyskawicznego rozpędu.

- Liczymy bardzo na wsparcie tej inicjatywy – starosta zwrócił się do wicemarszałka Terleckiego i posła Jana Dudy. – Wszyscy sobie zdajemy sprawę z tego, że moralną odpowiedzialnością zakładu, który czerpie korzyści z jeziora, jest to, aby o nie dbać, oczyścić go, odmulić. Ale też musimy sobie zdać sprawę z tego, że jeśli nie będzie uregulowań prawnych, które zobowiążą te zakłady do przekazania pewnych środków finansowych z zysku czy obrotu na ten cel, to tego efektu prawdopodobnie nie osiągniemy.

Jak zaznaczył starosta Kwiatkowski Jezioro Rożnowskie jest perełką Sądecczyzny. Gdyby ta społeczna inicjatywa weszłaby w życie to spowodowałaby, że jezioro wyglądałoby, jak kiedyś.

- To nie koniec, ale początek. To bardzo poważny krok ku temu, aby naszemu pięknemu Jezioru Rożnowskiemu przywrócić należny mu blask – przyznał Andrzej Romanek, wójt gminy Łososina Dolna.  – Byłoby rzeczą niegodną, gdybyśmy dzisiaj, wspólnym wysiłkiem nie nadali blasku temu sądeckiemu morzu. Po to, byśmy mogli nad tym jeziorem spotykać się, aby przyjeżdżali tutaj goście, po to, byśmy mogli się tym jeziorem pochwalić. Łączy nas jedno. Troska o nasze jeziora, Jezioro Rożnowskie i Jezioro Czchowskie.

Także Józef Tobiasz, wójt gminy Gródek n/Dunajcem położonej nad Jeziorem Rożnowskim prosił wicemarszałka Ryszarda Terleckiego o wsparcie tej inicjatywy.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił Zespół Regionalny Rożnowska Dolina (pod kierownictwem pani Beaty Grzegorzek) przy wsparciu zespołu regionalnego Janczowioki.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu