Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
08/11/2019 - 18:45

Jerzy Giza w gronie Honorowych Obywateli Nowego Sącza [FILM, ZDJĘCIA]

Jerzy Giza, profesor oświaty, poeta, publicysta historyczny, autor licznych artykułów i książek, wnuk generała Józefa Gizy otrzymał dzisiaj tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza. Stało się to w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza, w 727. rocznicę lokacji miasta.

Jerzy Giza odebrał tytuł podczas uroczystej sesji Rady Miasta Nowego Sącza. Było to wyjątkowe wydarzenie, w którym uczestniczą władze miasta, na czele z prezydentem Ludomirem Handzlem, sądeccy radni, parlamentarzyści ziemi sądeckiej, inni Honorowi Obywatele Miasta Nowego Sącza i mnóstwo przybyłych gości, którzy wypełniają salę ratusza do wszystkich miejsc. Bo i osoba, dla tych przybyli, jak nikt inny w Nowym Sączu sobie na zasłużyła.

Rada Miasta Nowego Sącza przyznała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza Jerzemu Gizie, profesorowi oświaty, poecie, publicyście historycznemu, autorowi licznych artykułów i książek, wnukowi generała Józefa Gizy. Laureatowi Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora za wydaną m.in. w 2015 roku książkę pt. „Sądecki garnizon i jego żołnierze 1918-1922”.

Czytaj także: Jerzy Giza ma miłość do Nowego Sącza i historii we krwi

Jerzy Giza ten wspaniały tytuł otrzymał jako wyraz uznania, wdzięczności za zgłębianie i pielęgnowanie wiedzy o historii miasta Nowego Sącza, za publikacje, a także wydawnictwa, które wielu pokoleniom sądeczan będą przybliżać ich rodzinne dzieje, za wspieranie organizacji pozarządowych pielęgnujących historię. Jest to najwyższe wyróżnienie wspólnoty samorządowej Nowego Sącza. Tytuł w jego przypadku jest wyrazem podziękowania za całokształt pracy edukacyjnej i wychowawczej profesora.

Zasługi, jakie ma Jerzy Giza dla Nowego Sącza i Sądecczyzny, jakie ma za krzewienie wiedzy o historii legendarnego dla miasta I Pułku Strzelców Podhalańskich, można byłoby długo wymieniać.

Uroczystą sesję otworzyła przewodnicząca Rady Miasta Iwona Mularczyk. Laudację na cześć Jerzego Gizy wygłosił Artur Czernecki, wiceprzewodniczący RM.

- Wygłaszać laudację na cześć prof. oświaty, sądeczanina Jerzego Gizy jest dla mnie ogromnym zaszczytem i honorem – powiedział wiceprzewodniczący Czernecki. – Jego twórczość, działalność można zawrzeć w wielu słowach. Do naszego sądeckiego panteonu postaci godnych, które mogą być dla nas wzorcem do naśladowania dołączył właśnie Jerzy Giza, profesor oświaty, działacz niepodległościowy i społeczny. Miłośnik przeszłości – tej dalszej i tej bliższej, tej nowosądeckiej, małopolskiej i naszej ojczyzny. Jerzy Giza dzieli swoje uczucia między rodzinny Nowy Sącz, a także bliski jego sercu Kraków. Ktoś trafnie powiedział, że Jerzy Giza miłość do Nowego Sącza ma we krwi. Zależność naszego królewskiego miasta od Jerzego Gizy jest ze wszech miar pożyteczna dla obu stron. Spoglądając na dorobek naszego rodaka, Sądeczanina z urodzenia, Krakusa z wyboru ciśnie się na usta jedno: chapeau bas Kolego Jerzy, chapeau bas.

Honorowy Obywatel Miasta Nowego Sącza wysłuchał przygotowanej na jego cześć laudacji i widać było, że był mile nią zaskoczony. Onieśmielony  tym, co o nim w tak szacownym gremium powiedziano. Potem nastąpił ten uroczysty moment, na który wszyscy czekali. Moment wręczenia tytułu.  Dokonali tego prezydent miasta Ludomir Handzel i prezydium Rady Miasta.

Honorowy Obywatel Miasta Nowego Sącza dziękował sądeczanom i mieszkańcom Podhala za otrzymany tytuł nie kryjąc wzruszenia.

- Czy mogłem przewidzieć, że znajdę się w takiej sytuacji, jak dziś, mając zasługi niewielkie, jak łepek u szpilki? – mówił Jerzy Giza. – Wypełniając jakże skromną rolę we współczesności Nowego Sącza. Oczywiście, że nie. Musiałbym być, jakimś niebywałym pyszałkiem. Za tą mównicą stałem już kilka razy w swoim życiu. Zawsze mi było łatwiej, bo nie stałem z własnego powodu. Dziś naprawdę trudno mi zachować jasność i trzeźwość umysłu. Serce przerasta rozum. Całe szczęście nie na tyle, aby zapomnieć o rzeczy najważniejszej. O podziękowaniach, bo niewdzięczność jest  gorsza od złodziejstwa. Składam z głębi serca płynące podziękowania dla Wysokiej Rady Miasta Nowego Sącza za obdarzenie mnie tym tytułem. Tym darem przyjmowalnym, jakby powiedział C.K. Norwid. Darem z siebie.

Daliście mi Państwo tak wiele, że więcej już daje nie używać. Czuję się zaszczycony i zobowiąz. Składam podziękowania dla prezesa Rady Miasta, wiceprzewodniczącego - głównego orędownika sprawy, dla Państwa radnych.

Jerzy Giza w gronie Honorowych Obywateli Nowego Sącza




Jerzy Giza, profesor oświaty, poeta, publicysta historyczny, autor licznych artykułów i książek, wnuk generała Józefa Gizy otrzymał dzisiaj tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza.






Dziękujemy za przesłanie błędu