Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 grudnia. Imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii
27/09/2017 - 08:20

Grypa w szkołach, grypa w przedszkolach. Szczepić się czy nie szczepić?

Szczepienia wciąż budzą wiele kontrowersji. Jedni mówią: szczepić, inni przestrzegają przed powikłaniami, jakie mogą z tego wyniknąć. A co na to lekarze?

- W tym temacie występuje bardzo dużo różnych zdań i kontrowersji. Brałam udział w sympozjum międzynarodowym w Krakowie, gdzie z wszystkich kontynentów świata byli eksperci zajmujący się szczepieniami. Na całym świecie jest taki trend, aby szczepić wszystkich – tłumaczy dr Barbara Jurkiewicz, kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Remedium”. - Dzięki szczepieniom znikła fala chorób zakaźnych, które dziesiątkowały naszą ziemię. Pamiętam grypę hiszpankę, na którą na całym świecie zmarło kilka milionów osób.

Niewyleczona albo źle leczona grypa może spowodować groźne dla zdrowia i życia powikłania, takie jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie płuc, ale zdarzać się mogą także komplikacje neurologiczne.

- Od września będziemy prowadzić uodpornienia przeciwko grypie nowej generacji szczepionką Vaxigrip Tetra. Jest to szeroka ochrona przeciwwirusowa, przeciwko czterem wirusom. Do tej pory były szczepionki tylko przeciw dwóm. Grypa nie jest zwykłym przeziębieniem. Jest to infekcja o przebiegu wysoko gorączkowym, która szczególnie u astmatyków, cukrzyków, chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc może stanowić nawet zagrożenie życia – przestrzega doktorka.

Zobacz także: Barbara Jurkiewicz: Nasz sukces jest efektem pracy całego zespołu. Przychodnia Remedium najbardziej przyjazna dla pacjentów

A co ze szczepieniami u dzieci na choroby cywilizacyjne?

Jest opracowany kalendarz obowiązkowych szczepień, jednak część rodziców z nich rezygnuje .

- Ci rodzice muszą mieć świadomość, że biorą odpowiedzialność na siebie za własne dzieci. Szczepienia według mnie i kolegów, z którymi pracuję są dobrodziejstwem. Nie należy popełniać błędów, bo jeśli przyjdzie kiedyś choroba taka jak tężec czy błonica to wtedy życie dziecka może być zagrożone – dodaje.

RG [email protected] Film KS

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Jarosław Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu mówi o swych zamierzeniach. Będą drony i ekopatrole


Dziękujemy za przesłanie błędu