Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
20/03/2023 - 05:40

Fakro kontra urzędnicy, czyli komu mamy dziękować za korki na Węgierskiej (2)

Ponad dwa lata temu firma Fakro zaproponowała sądeckiemu magistratowi sposób na zmniejszenie korków na Węgierskiej. Taki efekt miało przynieść utwardzenie gruntowej drogi, równoległej do Węgierskiej. W ten sposób przejęłaby część ruchu. Wymiana pism trwała latami, a my, jak staliśmy, tak stoimy w korkach. Dziś druga cześć tej ciekawej korespondencji.

Pierwszy odcinek tego korespondencyjnego pingponga zakończyliśmy w styczniu 2021 roku, gdy wiceprezydent Artur Bochenek, na kolejne pismo Fakro odpowiedział, że w sumie miasto nie ma na to pieniędzy. Ryszard Florek, prezes Fakro, jakoś się tym nie zraził i w odpowiedzi zaproponował, że firma wykupi grunty potrzebne do budowy drogi łączącej ulicę Tłoki z ul. Towarową (po raz pierwszy pada nazwa "Węgierska Smart") i zamieni się z miastem na inne działki. Co więcej, zadeklarował, że Fakro samodzielnie wykona podbudowę i nawierzchnię drogi, a koszty rozliczy z podatków należnych miastu. Po co to wszystko?

- Priorytetem dla nas jest to, by nasi pracownicy oraz mieszkańcy płynnie i bez postojów mogli poruszać się ulicą Węgierską. W ten sposób ograniczymy marnotrawstwo czasu, zadbamy również o środowisko naturalne i jakość powietrza (...) - tlumaczył założyciel Fakro. Był luty 2021 roku. w marcu nadeszła odpowiedź miasta.

- Proponowane przez Państwa rozwiązanie stoi w sprzeczności ze standardami pracy naszego urzędu i niesie ze sobą wątpliwości natury etycznej i formalnej, wynikające z praktyki naszego działania, ustaw o zamówieniach publicznych, gospodarce nieruchmościami, ordynacji podatkowej oraz ustawy o podatkach lokalnych. W związku z powyższym, mieszanie kompetencji urzędu i przedsiębiorcy (ukierunkowanego na osiągnięcie określonego, zaplanowanego celu) stoi w sprzeczności z dobrze pojętym interesem społecznym mieszkańców - można przeczyatć w odpowiedzi.

Betonowe płyty są gotowe do ułożenia na drodze. Miasto ostrzega - to samowola budowlana...

W grudniu 2021 roku prezes Fakro zaproponował miastu nowe rozwiązanie - "Węgierską smart" firma wyłoży płytami betonowymi. Na własny koszt. - Płyty nie mają trwałego powiązania z podłożem i w arzie konieczności możemy je w bardzo łatwy sposób zdemontować i przywrócić pierwotny stan drogi - zapewnił prezes Ryszard Florek.

Jeszcze w styczniu następnego roku miasto uprzejmie odpowiedziało, że pomysł jest dobry... Aczkolwiek ma minusy, bo szerokość 3 metrów powodowałaby zajeżdżanie prywatnych gruntów, co jak miasto wie z praktyki, ludzi wkurza. Więc najlepiej byłoby grunty wykupić i drogę przebudować. Ale w sumie nie ma o czym mówić, bo przecież problem korków na Węgierskiej rozwiąże łącznik ul. Piramowicza z zachodnią  obwodnicą miasta.

Co na to Fakro? W kolejnym piśmie do urzędu zauważa, że nie dostało jasnej odpowiedzi a swe pytanie - czy może tę drogę płytami wyłożyć, czy nie może. Bo tak się składa, że jest już w posiadaniu gruntów na 93 proc. długości drogi. Więc na swoich gruntach do trzymetrowych płyt doda jeszcze po półtora metra pobocza (czyli będzie szerzej niż na ul. Juranda), a tam, gdzie z właścicielami ziemi nie udało się dogadać, pozostaną 3 metry. Ryszard Florek przypomina, że budowa łącznika to na razie sprawa odległa, a proponowane przez siebie rozwiązanie może wykonać w trzy miesiące.

Wymiana pism trwa od 2020 roku

Pierwszego marca 2022 roku przychodzi krótka, precyzyjna odpowiedź - miasto nie zgadza się na wyłożenie drogi płytami. Fakro nie daje za wygraną i prosi o uzasadnienie odmowy. Prośbę ponawia w sierpniu, tym razem kierując ją do przewodniczącego miejskiej rady. 

We wrześniu 2022 roku miejski zarząd dróg uprzejmie informuje, że w marcu nie nie odpowiedział, ponieważ jasno się wyraził w porzednich pismach - drogę łączącą ulicę Tłoki z ul. Towarową trzeba przebudować, poszerzyć, zrobić podbudowę i odwodnienie. A ułożenie betonowych płyt uzna za samowolę budowlaną. Kropka. Kto ma rację w tym sporze? ([email protected]) Fot. TK







Dziękujemy za przesłanie błędu