Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
28/10/2021 - 13:30

-To dyskryminacja - mówią narodowcy. -To regulamin - odpowiada szpital

Działacze sądeckiego Ruchu Narodowego nie zgadzają się na politykę prowadzoną przez szpital im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Jak mówią, utrudnia on możliwość spotkania się z chorymi, osobom niezaszczepionym na koronawirusa. Szpital odpowiada z kolei, że warunki odwiedzin są jasno określone w regulaminie.

- Pragniemy poinformować, iż podjęliśmy interwencję w sprawie dyrekcji nowosądeckiego szpitala, która różnicuje podejście wobec osób odwiedzających swoich bliskich na zaszczepionych i niezaszczepionych na COVID-19 – brzmi treść wiadomości wysłanej do naszej redakcji przez działaczy Ruchu Narodowego z Nowego Sącza.

Jak się okazuje, powołują się na regulamin szpitala, określający zasady odwiedzin chorych. Jego piąty punkt mówi o tym, że osoba odwiedzająca powinna posiadać zaświadczenie o szczepieniu na Covid-19 lub status ozdrowieńca (utrzymujący się przez 6 miesięcy po odbyciu choroby).

Ósmy punkt wyjaśnia z kolei, że w wyjątkowych sytuacjach , po wcześniejszym uzgodnieniu z kierującym oddziałem lub lekarzem dyżurnym, istnieje możliwość odwiedzin chorego przez osobę niezaszczepioną, wyposażoną w środki ochrony osobistej (maseczka) i rękawiczki oraz fartuch barierowy.

Fot.: Iga Michalec

- Widać tutaj, że szpital dzieli pacjentów i ich bliskich na osoby lepsze i gorsze, zaszczepione i niezaszczepione – mówią sądeccy narodowcy. Członkowie partii postanowili wysłać zapytanie do szpitala, aby dowiedzieć się kiedy występują wspomniane wcześniej „wyjątkowe sytuacje”.

- Co do zasady, będą to sytuacje związane z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia hospitalizowanego. Naszym celem, i chcemy to podkreślić, nie jest utrudnianie dostępu do leczonych, ale zapewnienie im bezpieczeństwa zdrowotnego w czasie realnego zagrożenia epidemicznego.

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, kierownicy podmiotów leczniczych są obowiązani do podejmowania działań zapobiegających ich szerzeniu – odpowiedział na zadane pytanie lek. Bogusław Latacz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. Odesłał ich również do rekomendacji Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Narodowcy podkreślają, że coś takiego nie powinno mieć miejsca. – Dopiero, gdy pacjent umiera ma prawo zobaczyć swoich bliskich. To skandal – tłumaczą.

Działacze przekazali również, że złożyli skargę na dyrekcję szpitala do Rzecznika Praw Obywatelskich. Domagają się także wyjaśnień ze strony rady powiatu, która go nadzoruje. Jak mówili, w gorlickim szpitalu takiej dyskryminacji i podziału nie ma.

- Apelujemy, by byli państwo świadomi swoich praw i tego co się dookoła dzieje. Jesteście podatnikami, więc te prawa się wam po prostu należą – zakończył Krystian Lachner, prezes sądeckiego Ruchu Narodowego.

Cała konferencja znajduje się w materiale filmowym. (m.pogwizd@sadeczanin.info, wideo: Ruch Narodowy Nowy Sącz, fot.: Iga Michalec)Dziękujemy za przesłanie błędu