Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
22/05/2023 - 18:10

Dolina Rożnowska: kto tak pięknie gra. Te zespoły są perłami folklorystycznymi regionu [WIDEO]

Członkowie Zespołu Regionalnego "Rożnowska Dolina " przy wsparciu kilku muzyków z zespołu regionalnego "Janczowioki" zaprezentowali muzyczne korzenie ziemi nie tylko doliny rożnowskiej. Te dwa zespoły zapewniły oprawę muzyczną podczas podsumowania rocznej, społecznej akcji zbierania podpisów, by ratować Jezioro Rożnowskie.

„Rożnowska Dolina” i „Janczowioki” zaprezentowały tym, którzy dotarli w piątek do Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna to, co im w duszy gra. Aż miło było słuchać. Piękny występ został nagrodzony gromkimi i zasłużonymi brawami.

Zespół Regionalny „Rożnowska Dolina” działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Gródku nad Dunajcem. Swoją siedzibę ma w Wiejskim Domu Kultury w Rożnowie.

Zespół powstał we wrześniu 2013 roku z inicjatywy pani Beaty Grzegorzek, która wciąż jest jego instruktorem. Kultywuje folklor regionu Lachów Sądeckich, Pogórza i Krakowiaków wschodnich (ze względu na charakterystyczne położenie regionu przedstawia tańce północnej części Lachów sądeckich).

Zespół skupia tancerzy i muzyków z całej gminy. Propaguje muzykę i taniec regionalny wśród dzieci i zachęca do gry w kapeli dziecięcej. Podtrzymuje również obrzędy kolędnicze poprzez kolędowanie w kościołach, chodzenie „po kolędzie” z gwiazdą, turoniem lub konikiem oraz prezentuje widowiska obrzędowe na scenie, m.in "We wilijo św Andrzeja", "Na zopust", "Wesele Kasi i Jasia", "Krakowioki przysli", "Wyżynek". 

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ

Dziękujemy za przesłanie błędu