Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
22/06/2020 - 10:00

Czy wójt Rytra Jan Kotarba dostanie absolutorium? Sesja LIVE

Dziś w gminie Rytro jedna z najważniejszych sesji w roku – radni zadecydują o przyznaniu lub nie absolutorium wójtowi Janowi Kotarbie absolutorium. Podstawą do podjęcia decyzji od zeszłego roku jest ocena i wnioski wypływające z raportu o stanie gminy za rok poprzedni.

Raport o stanie gminy Rytro za 2019 to dokument, w którym radni i mieszkańcy znaleźć mogą wszystkie informacje dotyczące funkcjonowania i kondycji ryterskiego samorządu w roku poprzednim. Tyle, że w tym wypadku sytuacja jest wyjątkowa, bo tak naprawdę nowa ekipa rządząca pod wodzą Jana Kotarby realizowała w 2019 budżet oparty na założeniach jego poprzednika - Władysława Wnętrzaka. Ale na tym nie koniec – samorząd musiał zrezygnować z realizacji kilku przedsięwzięć w tym z budowy nowej siedziby Urzędu Gminy, centrum kultury itp.

Zobacz też: Zrujnowana przepompownia w Rytrze. Potok Kordowiec zagrożony

Kotarba nie ukrywa też, że po przejęciu władzy został niemile zaskoczony przez obciążenia, zobowiązania samorządu, o których nawet jako radny nie miał pojęcia, a które też bezpośrednio przełożyły się na ilość przedsięwzięć, zadań, które gmina miała zrealizować.

Ale raport to jedno, równie ważna przy udzielaniu wotum zaufania, jeśli nie ważniejsza jest opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej, która skupia się na ekonomicznej stronie działania gminy. To RIO sprawdza prawidłowość wszystkich przepływów gotówkowych, finansowych w samorządzie.

Co na to wszystko radni? Głos w debacie nad raportem mogą zabrać również sami mieszkańcy. Czy tak będzie też w Rytrze?

Kolejnym ważnym punktem dzisiejszej sesji w Rytrze będzie ten dotyczący nabycia przez gminę nieruchomości gruntowej a wszystko po to, by uregulować stan prawny kolejnej z miejscowych dróg co jest podstawą do pozyskania jakiekolwiek dofinansowania na jej remont.

Zapraszamy do obejrzenia transmisji.

ES [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe