Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
11/03/2020 - 17:55

Czy przyjmować komunię świętą w czasie epidemii? Episkopat wydał wytyczne

W związku z rozprzestrzeniającym się w Polsce i na świecie koronawirusem, w naszym kraju zamknięte zostały szkoły, uczelnie, kina, teatry i inne placówki, w których gromadziła się spora ilość ludzi. Kościół również stosuje się do zaleceń służb sanitarnych, dlatego wydał w tej sprawie wytyczne.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zachęca duchowieństwo oraz wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności oraz podstawowych zasad higieny. Podkreślił jednocześnie, że szpitale leczą choroby ciała, a kościoły służą między innymi leczeniu chorób ducha.

Zobacz też Odwołane rekolekcje, zawieszone bierzmowania… Kuria wydała oświadczenie

Abp Gądecki zaapelował do kapłanów, aby w miarę możliwości zwiększyli liczbę niedzielnych mszy świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgii uczestniczyła liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.

Arcybiskup poinformował, że osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje mszy świętych za pomocą środków społecznego przekazu. Przypomniał również, że nie ma takiego wymogu, aby podczas Eucharystii przekazywać znak pokoju poprzez podanie dłoni. Podkreślił również, że osoby, które mają obawy przed zarażeniem, nie powinny w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

Warto również przypomnieć, że podczas mszy istnieje możliwość przyjmowania komunii św. duchowej lub na rękę.

- Komunia duchowa jest aktem modlitewnym, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie – wyjaśnia abp Gądecki.

W jaki sposób należy prawidłowo przyjmować komunię św. na rękę?

Należy podstawić lewą dłoń pod prawą, na którą kapłan położy Ciało Chrystusa. Następnie należy ostrożnie wziąć komunikant i włożyć go do ust przy kapłanie. Po przyjęciu Ciała Chrystusa należy upewnić się czy na dłoni nie pozostały jakieś okruchy konsekrowanej hostii. Jeśli tak, to należy je spożyć.

RG [email protected], fot. Pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu