Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
13/06/2019 - 19:30

Czy niedźwiedzia mama "odcięła pępowinę"? Teraz radź sobie sam! [FILM]

Niedźwiedź brunatny krąży po gminie Łabowa. Po Maciejowej, Feleczynie... Mieszkańcy, którzy go widzieli byli zaskoczeni totalnie. W Maciejowej zwierzę, szukając ochłody w rzece Kamienica, przedostało się na prywatną posesję, a w Feleczynie misiek przechadzał się, jakby nigdy nic na łące przy wiacie Feleczyn należącej do Nadleśnictwa w Nawojowej.

Młody niedźwiedź zapuścił się blisko ludzkich siedzib, a także w pobliże drogi w Maciejowej, na której zawsze panuje duży ruch pojazdów. Niektóre osoby go widziały. Dwie uczennice z Łabowej zrobiły mu nawet zdjęcie. Czy krążenie po gminie Łabowa i pojawianie się blisko ludzkim domostw jest normalnym zachowaniem dzikiego zwierzęcia?

Oto zapytaliśmy Bartłomieja Sołtysa, zastępcy nadleśniczego w Nadleśnictwie Nawojowa.

- Skąd u dzikiego zwierzęcia takie zachowanie, zwłaszcza niedźwiedzia? Przypuszczam, że temu osobnikowi dały się i to bardzo we znaki upały, które w ostatnich dniach doskwierają wszystkim. Być może zapuścił się tak blisko siedzib ludzkich, bo szukał w potoku, albo w rzece możliwości ochłody, albo pokarmu, czyli ryb.

Niedźwiedź brunatny jest gatunkiem, który w lasach nawojowskich występuje niezwykle rzadko.

- Jeśli takie osobniki pojawiają się na terenie naszej gminy, to zazwyczaj nie pochodzą stąd, ale wędrują ze Słowacji przez pasmo chociażby Radziejowej, Poprad, pasmo Jaworzyny Krynickiej - mówi zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Nawojowa.

Jak się okazuje leśnicy mający pod opieką ten teren nigdy nie natrafili na niedźwiedzią gawrę. Zatem gdyby krążący obecnie po gminie Łabowa młody osobnik (3 - 4 - letni) osiadł tutaj na stałe byłoby to dużym wydarzeniem.

- Już sama obecność tego młodego osobnika jest sporą ciekawostką - dodaje Bartłomiej Sołtys.

Okazuje się, że teraz niedźwiedzie mają okres rui, czyli łączenia się w pary dla podtrzymania gatunku.

- Zważywszy, że jest to młody osobnik mający trzy, może cztery lata, to należy przypuszczać, że jego matka, która jest teraz zainteresowana podtrzymaniem gatunku mówiąc kolokwialnie "odcięła pępowinę" - mówi zastępca nadleśniczego. - A to oznacza, że ten młody niedźwiedź musi uczyć się żyć i zdobywać pożywienie na własną rękę.

Cała rozmowa z Bartłomiejem Sołtysem w materiale filmowym.

[email protected], fot. IM, Film: Daniel Szlag.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020