Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
25/05/2021 - 10:30

Czego bali się ósmoklasiści? "Kamieni na szaniec", "Pana Tadeusza" i matematyki

Prawie 900 ósmoklasistów z Nowego Sącza zdaje dziś swój pierwszy ważny egzamin wieńczący naukę w szkole podstawowej. Z jakim nastawieniem przystępowali do sprawdzianu z języka polskiego? Zapytaliśmy o to wychowanków Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 3 i szefową placówki Beatą Mac.

Już na wstępie usłyszeliśmy od pracowników szkoły, że choć egzamin miał się zacząć dokładnie o godzinie 9, to część dzieciaków stawiła się na miejscu już przed godziną 7.30. – Być może chcieli jeszcze między sobą skonsultować część tematów, albo rozmawiając nawzajem się motywowali – usłyszeliśmy.

A jak sami uczniowie? – Wchodzimy z takim nastawieniem, żeby było jak najlepiej – usłyszeliśmy od Szymona Szymkowskiego, Mikołaja Śliwy i Patryka Susa z klasy VIII A. A jak na wyniki może przełożyć się fakt, że większość roku uczyli się zdalnie? – Tutaj chyba będzie bardziej wkład własny wchodził w grę. Lekcje on line też coś dawały, ale nie tak dużo. Samemu też się trzeba było do wszystkiego przyłożyć – zaznaczał Patryk.

Czego boją się ósmoklasiści? Kamieni na szaniec, Pana Tadeusza i matematyki

Chłopcy przyznali też, że na polskim najbardziej boją się tematu związanego lekturą pt. Kamienie na szaniec a od samego polskiego boją się bardziej egzaminu z matematyki.

- Jesteśmy pozytywnej myśli. Mamy nadzieję, że los nam będzie dzisiaj sprzyjał, że wszystko pójdzie tak, jak to sobie wyobrażałyśmy – usłyszeliśmy od Aleksandry Bodziony z klasy VIII B.

Pytań odnośnie jakiej lektury obawiają się najmocniej? - Pana Tadeusza – z miejsca odpowiedziała Paulina Karczmarczyk z tej samej klasy. - Bardzo doceniamy to dzieło i w ogóle, ale też zdajemy sobie sprawę, że jest bardzo trudne, ale jesteśmy dobrej myśli o myślimy, że sobie dobrze poradzimy - dodała Ola.

Okazało się, że i dla dziewczyn matematyka będzie trudniejszym sprawdzianem niż polski.

- Myślę, że młodzież sobie poradzi z egzaminem z języka polskiego. Egzaminy próbne wychodziły nieźle, więc liczymy na w miarę dobry wynik – komentowała na kilka minut przed rozpoczęciem egzaminów dyrektor szkoły Beata Mac. Zagadnięta o to, na ile na wyniki sprawdziany przełoży się tryb nauczania on line podsumowała: - Ja mam nadzieję, że nie będzie tak bardzo źle. Jednak nauczyciele bardzo starali się zarówno prowadząc konsultacje jak i lekcje, w tym momencie mówimy lekcjach języka polskiego. Zaczekajmy spokojnie na otwarcie arkuszy i na wyniki egzaminów.

Jakie ostatecznie były tematy na egzaminie z języka polskiego? Egzamin składał się z dwóch części: testu z pytaniami otwartymi i zamkniętymi oraz z wypracowania. Uczniowie musieli m.in. dokonać interpretacji „Pana Tadeusza” oraz rozpoznać, ilustracje, do jakich lektur wykonali ich rówieśnicy przygotowując kalendarz na 2021.
„Czy ludzie w trudnych sytuacjach odkrywają samego siebie?" - tak z kolei brzmiał temat wypracowania. Dodatkowo na podstawie tekstu Tadeusza Płużańskiego pt. „Przyjaciel mądrości” egzaminowani mieli wyjaśnić, jak staje się on „przyjacielem mądrości" uczniowie musieli odpowiedzieć, któryś z bohaterów wybranych przez nich lektur staje się owym przyjacielem.

([email protected] Film: ES/DS. Fot.: ES)







Dziękujemy za przesłanie błędu