Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 27 listopada. Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana
08/01/2019 - 16:10

Co z powrotem miejskich autobusów do gminy Chełmiec? [Wideo]

Do tej pory mieszkańcy gminy Chełmiec musieli obejść się smakiem. Nie mogli, tak, jak mieszkańcy innych gmin korzystać z usług świadczonych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu, bo wójt Bernard Stawiarski zrezygnował ze współpracy ze spółką. Czy teraz, kiedy Nowym Sączem od kilku tygodni rządzi nowy prezydent Ludomir Handzel, a jego zastępcą jest były wicewójt Chełmca otwiera się nadzieja na to, aby miejskie autobusy z Nowego Sącza woziły również pasażerów z gminy Chełmiec?

Obecnie autobusy MPK w Nowym Sączu kursują do gmin: Stary Sącz, Nawojowa, Kamionka Wielka i Łącko, bo z nimi przedsiębiorstwo ma zawarte porozumienie międzygminne.

Podobnie porozumienie posiada też gmina Podegrodzie. Miejskie autobusy zapewniają komunikację między Nowym Sączem, a miejscowościami tejże gminy. Jadąc do Podegrodzia przejeżdżają przez gminę Chełmiec, ale w niej, na przystankach, się nie zatrzymują.

Mieszkańcy gminy Chełmiec zmuszeni są korzystać z transportu świadczonego przez prywatnych przewoźników, albo z szynobusu, który kursuje od wielu miesięcy na trasie Nowy Sącz – miasto – Chełmiec.  Mimo, że szynobus przewozi pasażerów z gminy Chełmiec, jej władze za transport swoich mieszkańców, niestety nie dopłacają.

Kilka tygodni temu zmieniły się władze Nowego Sącza i odżyła nadzieja mieszkańców gminy Chełmiec na to, że gospodarze miasta oraz gminy się dogadają się w tej kwestii i, jak dawniej miejskie autobusy będą zatrzymywały się również na przystankach w Chełmcu i okolicznych miejscowościach.

Czy jest,zatem możliwość powrotu autobusów MPK do gminy Chełmiec?

- W Sylwestra prezydent Ludomir Handzel spotkał się z wójtem Bernardem Stawiarskim  - mówi Marcin Poręba, dyrektor   Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury Urzędu Miasta w Nowym Sączu. – Ten temat był także bardzo szeroko poruszany. Zobaczymy, jakie będą efekty.

Kilka dni temu prezydent Ludomir Handzel zwrócił się również do starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego z propozycją, aby obaj wspólnie wystąpili do burmistrzów i wójtów miast oraz gmin Sądecczyzny z inicjatywą zorganizowania wspólnego spotkania, podczas którego omówione zostałyby zasady współpracy i wyznaczona byłaby pewna strategia wspólnych działań.

- Między innymi wspólnych działań w zakresie funkcjonowania transportu i komunikacji w Nowym Sączu i na terenie powiatu - dodaje Poręba.

Nowy tymczasowy prezes spółki MPK w Nowym Sączu Krzysztof Migacz bardzo liczy na to, że kolejne gminy na Sądecczyźnie zostaną ujęte w sieć aglomeracyjnej komunikacji obejmującej powiat nowosądecki.

- Z punktu widzenia spółki powiększenie, pod względem obszaru, zakresu działania jest sprawą kluczową – mówi prezes Migacz. – Linie będą lepiej wykorzystane, wzrośnie sprzedaż biletów. Jesteśmy przygotowani na to, aby świadczyć usługi przewozowe w kolejnych gminach. Mamy już wstępne analizy. Wiemy, że damy radę to zrobić.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu