Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
21/12/2022 - 20:30

To, co się wtedy działo zapamiętają do końca życia. Stan wojenny oczami świadków [WIDEO]

O stanie wojennym, jego rzeczywistości i konsekwencjach, rozmawiali niedawno działacze opozycyjni w sali Sądeckiego Domu Spotkań z Historią w Żmiącej. Każdy z nich miał do przekazania wiele niezwykle interesujących spostrzeżeń. Posłuchajcie, o czym rozmawiali w drugim panelu:

Jest wiele dat szczególnych dla historii Polski. Jedną z nich jest bez wątpienia 13 grudnia 1981 roku, kiedy wprowadzony został stan wojenny. Tysiące działaczy opozycyjnych było wówczas internowanych. Życie straciło również 40 osób.

Wydarzenia z tamtego okresu były przypominane przez świadków. Wszystko podczas niedawnego seminarium "Stan wojenny wczoraj i dziś", które, a jakże, 13 grudnia, odbyło się w Domu Spotkań z Historią w Żmiącej. Podczas kilku paneli mogliśmy usłyszeć, jak wyglądała ówczesna rzeczywistość.

W drugim z nich rozmówcami Zygmunta Berdychowskiego byli Zbigniew Fijak, Jan Kościsz, Wojciech Frazik i Leszek Zegzda. Każdy o wprowadzeniu stanu wojennego dowiedział się w inny sposób. Każdy był wówczas również w innym momencie swojego życia.

Dyskusja dotyczyła m.in. ich podejścia do działalności w podziemiu. Czy się nie bali? Czy zrobiliby to jeszcze raz? Jak zapamiętali ten czas? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w materiale filmowym. ([email protected], wideo: Mateusz Pogwizd)

Zobacz też: 13 grudnia rozpoczął się czas apokalipsy. Wspomnienia wciąż są żywe
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu