Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
13/10/2021 - 17:10

Co to był za jubileusz! Sądecka Biblioteka Publiczna świętowała 130 lat

- Wielmożny Panie Prezydencie i łaskawa Pani! Ojciec mój Józef Szujski, historyk i poeta, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, sekretarz Akademii Umiejętności ze względu na miłość swoją do Sądecczyzny przekazuję księgozbiór swój jako zaczyn nowej biblioteki. Aby służyła miastu i jego mieszkańcom – mówił dzisiaj przed sądeckim ratuszem Władysław, syn założyciela Sądeckiej Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu.

Część pokaźnego księgozbioru Józefa Szujskiego przekazanego sądeckiej bibliotece zmieścił się dzisiaj w dwóch starych, drewnianych kufrach, przywiezionych przed sądecki ratusz na furmance. Najcenniejsze książki syn Józefa Szujskiego – Władysław wręczył w specjalnych sakwach prezydentowi Nowego Sącza Ludomirowi Handzlowi oraz Marcie Mordarskiej, przewodniczącej komisji kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Historycznym happeningiem przed sądeckim ratuszem rozpoczęły się obchody 130. rocznicy Sądeckiej Biblioteki Publicznej, która nosi imię Józefa Szujskiego.

Jest to najstarsza instytucja kultury w Nowym Sączu, a jej zaczątkiem był właśnie księgozbiór Józefa Szujskiego.

Na uroczystą galę jubileuszową do ratusza, oprócz władz miasta i ks. dr. Jerzego Jurkiewicza, prepozyta bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu przybyło wielu zaproszonych gości, pracowników biblioteki i bibliotekarzy, którzy kiedyś byli związani z tą instytucją, ale także czytelników – miłośników książek. Była to okazja do przypomnienia wspaniałej historii Sądeckiej Biblioteki Publicznej, ale też zaprezentowania wszystkiego tego, co dzisiaj tworzy tę instytucję.

A Sądecka Biblioteka Publiczna – na przestrzeni tych 130 lat zmieniała się.

- Sto trzydzieści lat to piękny i godny upamiętnienia jubileusz – powiedział Sądeczaninowi Marek Rylewicz, dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. J. Szujskiego w Nowym Sączu. – Cieszę się bardzo, że biblioteka była, jest i będzie. Nie zawiesiliśmy działalności nawet w okresie pandemii, w której nadal się znajdujemy. W tym czasie wprowadzaliśmy różne innowacje: na przykład książki na telefon. Jesteśmy instytucją bardzo potrzebną i mamy tego dowody od naszych wiernych czytelników. Dzwonią, pytają, odwiedzają nasze siedziby i wypożyczają książki. Kiedy rozpoczynałem pracę w tej instytucji w 1988 roku książki miały karty. Każde wypożyczenie zapisywało się na takiej karcie. Biblioteka dostawała listy od czytelników z tytułami książek, które trzeba było w pokaźnym księgozbiorze wyszukać. Nie było komputerów. Bibliotekarze, jak powiedziała jedna osoba, mieli wówczas twardy dysk w głowie. Trzeba było sobie radzić i radziliśmy sobie.

Obchody tak szacownego jubileuszu był również okazją do uhonorowania zasłużonych bibliotekarzy. Dwie osoby zostały odznaczone Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego „Krzyż Małopolski”. Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego „Krzyż Małopolski” została także odznaczona pasjonatka historii Nowego Sącza – Anna Totoń, która przez osiem lat pracowała także w Sądeckiej Bibliotece Publicznej.

Jubileusz 130 – lecia Sądeckiej Biblioteki Publicznej był też okazją do przyznania dla bibliotekarzy nagród prezydenta Nowego Sącza.

Sama zaś biblioteka została uhonorowana Medalem Polonia Minor. Medal dyrektorowi biblioteki Markowi Rylewiczowi wręczyła Marta Mordarska, przewodniczącej komisji kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego.  

Po uroczystej gali w zabytkowych piwnicach kamienicy Lubomirskich w Nowym Sączu, w której od 1970 roku mieści się siedziba Sądeckiej Biblioteki Publicznej została otwarta wystawa pt. „Księgozbiór Józefa Szujskiego i inne skarby biblioteki”. Naprawdę warto ją zobaczyć.

[email protected], fot. Iga Michalec, Daniel Szlag, film: Daniel Szlag.

Co to był za jubileusz! Sądecka Biblioteka Publiczna świętowała 130 lat istnienia




- Wielmożny Panie Prezydencie i łaskawa Pani! Ojciec mój Józef Szujski, historyk i poeta, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, sekretarz Akademii Umiejętności ze względu na miłość swoją do Sądecczyzny przekazuję księgozbiór swój jako zaczyn nowej biblioteki. Aby służyła miastu i jego mieszkańcom – mówił dzisiaj przed sądeckim ratuszem Władysław, syn założyciela Sądeckiej Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu.






Dziękujemy za przesłanie błędu