Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
09/06/2019 - 08:30

Cieniawa: Zjazd Mieszkańców Ziemi Grybowskiej już po raz piąty [ZDJĘCIA]

Cieniawa rozbrzmiewa muzyką za sprawą V już Zjazdu Mieszkańców Ziemi Grybowskiej. W tym roku ta niezwykle urokliwa miejscowość w gminie Grybów była gospodarzem wspaniałej imprezy, która wpisuje się od kilku lat w kalendarz kulturalny Ziemi Grybowskiej.

Integracyjne wydarzenie przyciągnęło na stadion sportowy w Cieniawie mnóstwo mieszkańców z całej Ziemi Grybowskiej. Z każdą godziną było ich coraz więcej. Nie zabrakło oczywiście zaproszonych gości. Przyjechali parlamentarzyści, a także władze miasta oraz gminy Grybów. Miasto reprezentował burmistrz Paweł Fyda, a gminę wójt Jacek Migacz. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu reprezentował Antoni Koszyk. Przybyło również wielu innych znamienitych gości.

Organizatorami Zjazdu byli: "Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin" oddział w Grybowie, burmistrz Grybowa i wójt gminy Grybów.  Główną gospodynią imprezy była Irena Miczołek, prezes SKT „Sądeczanin” oddział w Grybowie.

Tradycyjnie już tę imprezę rozpoczęła przed południem uroczysta msza święta, która została odprawiona w miejscowym kościele parafialnym. Po jej zakończeniu uczestnicy przemaszerowali w barwnym pochodzie na pobliski stadion sportowy.

Jednym z głównych akcentów tegorocznego zjazdu był wpisujący się w tę imprezę uroczysty apel poległych w czasie II wojny światowej. Został on wpleciony w organizację imprezy nieprzypadkowo. W tym roku mija bowiem 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Mieszkańcy Ziemi Grybowskiej w takiej formie postanowili uczcić pamięć osób – swoich rodaków, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych i polegli podczas wojny.

W trakcie apelu zostały przywołane miejscowości w kraju i za granicą, miejsca, gdzie Polacy oddali życie podczas II wojny światowej. Patriotyczną inscenizację przedstawiły dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Cieniawie.

Do tej podgrybowskiej miejscowości przyjechało także kilka grup rekonstrukcyjnych z Sądecczyzny, Nowego Targu, Tarnowa i innych zakątków Małopolski. Ich przedstawiciele przywieźli wiele cennych pamiątek z czasów II wojny światowej. Z kolekcjonerami można było porozmawiać i wziąć do ręki taką, czy inną pamiątkę. Można byłoby z nich stworzyć wspaniałe muzeum.

Zgodnie z kilkuletnią tradycją uhonorowano dzisiaj kolejną osobę statuetką Zasłużony dla Ziemi Grybowskiej. Tym razem trafiła ona w ręce Zdzisława Skibiaka, społecznika i doświadczonego byłego samorządowca. Statuetkę przyznali mu członkowie Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin oddział w Grybowie w dowód uznania za promowanie kultury i tradycji Ziemi Grybowskiej.

Pod wrażeniem imprezy było wiele osób. Między innymi sami gospodarze Ziemi Grybowskiej

- Ziemia Grybowska się dzisiaj raduje - mówiła Irena Miczołek, prezes SKT „Sądeczanin” oddział w Grybowie. – Gościmy w Cieniawie reprezentantów wszystkich miejscowości. Przyjechali artyści, reprezentowane są wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich działające w naszej gminie. Wśród nas są przedstawiciele działający w grupach rekonstrukcji historycznych z pięciu miast. To cieszy. Naprawdę warto takie imprezy organizować.

- Impreza ta obchodzi w tym roku mały jubileusz – powiedział portalowi Sądeczanin.info Paweł Fyda, burmistrz Grybowa. – Zjazd Mieszkańców Ziemi Grybowskiej to sztandarowe święto, które wpisuje się w tradycję tego regionu. Jest to doskonała okazja, aby zaprezentować dorobek kulturalny. Jest to także doskonała forma promocji naszego regionu i spotkań w szerszym gronie.

- Ziemia Grybowska ma się czym pochwalić – dodaje Jacek Migacz, wójt gminy Grybów. - Możemy chociażby próbować pysznych przysmaków naszej regionalnej kuchni. Ziemia Grybowska jest barwna i bogata w tradycję, stroje ludowe, szeroko rozumianą kulturę. Urząd wójta piastuję od kilku miesięcy i po raz pierwszy uczestniczę w tym zjeździe. Chciałbym bardzo serdecznie pogratulować organizatorom tego przedsięwzięcia. Naprawdę trzeba włożyć mnóstwo pracy, aby w takich imprezach dopiąć wszystko na ostatni guzik. To, że możemy dzisiaj spotykać się na takiej imprezie jest zasługą naszych przodków – dziadów i pradziadów, którzy walczyli o wolność, niepodległą Polskę.

Organizatorzy tegorocznego zjazdu uhonorowali również nieżyjącego już mieszkańca Ziemi Grybowskiej, który szczególnie zasłużył się dla tego regionu. Taką osobą był Konstanty Ogorzałek. Na scenie portret ojca odebrał jego syn Stanisław.

Podczas zjazdu każdy znalazł coś dla siebie. Atrakcji nie zabrakło. Występ artystyczny gonił występ. Przed publicznością zaprezentowały się: Orkiestra Dęta z Florynki, Zespół Regionalny "Kowalnia" ze Stróż, Zespół Regionalny "Pogórzańskie Dzieci" z Kąclowej, Koło Gospodyń Wiejskich z Ptaszkowej, Grupa "Gapki" z MCEKiC w Grybowie, Zespół Regionalny "Echo Jaworza" z  Ptaszkowej , a także zespół taneczny z Binczarowej, Koło Gospodyń Wiejskich z Krużlowej oraz dzieci z KNP "LOLEK" w Cieniawie. Zjazd zakończyła zabawa taneczna z zespołem Bajlando Band.

Była pyszna regionalna kuchnia. W smakołykach i słodkościach można było wybierać i przebierać. Do zobaczenia za rok na kolejnym zjeździe.

[email protected], fot. IM.

Cieniawa: Zjazd Mieszkańców Ziemi Grybowskiej zrobił furorę [ZDJĘCIA]




Cieniawa tętniła dzisiaj gwarem i rozbrzmiewa muzyką za sprawą V już Zjazdu Mieszkańców Ziemi Grybowskiej. W tym roku ta niezwykle urokliwa miejscowość w gminie Grybów była gospodarzem wspaniałej imprezy, która wpisuje się od kilku lat w kalendarz kulturalny Ziemi Grybowskiej.






Dziękujemy za przesłanie błędu