Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
20/01/2020 - 10:10

Chełmiec: sesja LIVE. W roli głównej miasto, opłaty drogowe i kierunki rozwoju

Na dzisiejszej sesji radni gminy dyskutować będą m.in. o możliwości złożenia skargi w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie nadania statusu miasta Chełmcowi, pochylą się nad tematem opłat za zajęcie pasa drogowego na cele inne niż budowlane i podyskutują o kierunkach rozwoju gminy.

O projekcie dokumentu, który – jeśli radni się na to zgodzą – trafi do Trybunału Konstytucyjnego pisaliśmy w publikacji I znów Chełmiec chce się skarżyć, że nie został miastem

O co chodzi z opłatami za zajęcie pasa drogowego? Otóż zgodnie z prawem gmina ma prawo pobierać opłaty za zajęcie pasa drogowego na przykład przez reklamy m.in. tzw. potykacze. Do tej pory w tym zakresie funkcjonowała uchwała z grudnia 2009 roku, ale w ślad za zmianą przepisów uchwała ta powinna zostać uchylona, bo obecnie zarządzanie drogami gminnymi leży w kompetencjach wójta i to on – w drodze zarządzenia – powinien ustalić stawki związane z ich wykorzystaniem przez podmioty trzecie.

Jeśli chodzi o studium zagospodarowania przestrzennego, to radni uporządkują dziś temat związany z zabudową i przeznaczeniem określonych gruntów na terenie gminy Chełmiec. To bardzo ważny dokument, bo jednoznacznie określa m.in. co i gdzie można wybudować. Czy na danym terenie można prowadzić działalność gospodarczą i jakiego rodzaju, czy określone miejsca wykorzystywane na użytek rolnictwa mogą z czasem zostać przekształcone na działki pod zabudowę mieszkaniową, które tereny muszą zostać zarezerwowane pod rozbudowę infrastruktury drogowej itp.

Dyskusja będzie o tyle ważna, że rozstrzygnie, które uwagi mieszkańców do planów gminy zostały uwzględnione, a które nie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe