Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
03/02/2021 - 19:05

Carl Menger, ekonomista urodzony w Sączu. Mógłby pretendować do Nagrody Nobla

Od kilku dni w Nowym Sączu mamy rondo noszące imię Carla Mengera. Gdzie się znajduje? Jest to rondo u zbiegu ul. Hallera-Sucharskiego-Barska. Tak zdecydowała Rada Miasta.

Sądeccy radni uhonorowali w taki sposób urodzonego w Nowym Sączu wybitnego ekonomistę, twórcę wciąż żywej i aktywnej Austriackiej Szkoły Ekonomii, choć podczas sesji, na której została podjęta uchwała o nadaniu rondu jego imienia pojawiły się też argumenty, że Carl Menger mieszkał z rodziną w naszym mieście krótko i, że większość swojego życia związał jednak z dworem austriackim. Ostatecznie jednak większość radnych zdecydowała, że wspomniane rondo będzie nosiło imię tego wybitnego ekonomisty. Gdyby żył w czasach nam współczesnych mógłby pretendować do Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.

Czytaj także: Rondo u zbiegu ul. Hallera–Sucharskiego-Barska ma imię Carla Mengera

Tak więc już niebawem na rondzie u zbiegu ul. Hallera-Sucharskiego-Barska pojawi się tabliczka informująca, kto jest jego patronem.

Przypomnijmy, że z inicjatywą upamiętnienia w Nowym Sączu Carla Mengera wystąpiła grupa sądeczan: Krzysztof Rzońca, Andrzej Skupień i Karol Kołat, którzy przy wsparciu Instytutu Misesa i Wyższej Szkoły Biznesu złożyli w tej sprawie petycję oraz uruchomili internetową zbiórką podpisów. Wskazane przez nich rondo otrzymało jednak imię Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Ostatecznie kolejna wskazana przez nich lokalizacja - rondo u zbiegu ul. Hallera-Sucharskiego-Barska okazała się trafiona.

Ten wybitny ekonomista, który podkreślmy urodził się w Nowym Sączu jest mało znany w rodzinnym mieście. Sądecki historyk dr Łukasz Połomski zaznacza, że jest to postać ze wszech miar godna upamiętnienia.

- Carl Menger był wybitnym ekonomistą, twórcą szkoły austriackiej w ekonomii – opowiada dr Łukasz Połomski. – To była nowość na ówczesne czasy. Będąc dziennikarzem, wnikliwie obserwował co dzieje się na rynku. Wtedy już zaczął wysnuwać teorie, które głęboko lokowały człowieka w tym, co nazywamy mechanizmami gospodarczymi. Było to bardzo rewolucyjne i w tamtych czasach zostało oczywiście skrytykowane przez przedstawicieli ortodoksyjnej szkoły. Szkoły klasyków, ale mimo wszystko Carl Mener znalazł posłuch w Wiedniu.

To przełożyło się na to, że zrobił błyskawiczną karierę. W wieku 33 lat został profesorem, objął katedrę ekonomii na Uniwersytecie w Wiedniu. Został prywatnym nauczycielem austriackiego następcy tronu.

Czytaj na następnej stronie - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu