Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy
28/02/2023 - 11:15

Były zastępca burmistrza Piwnicznej-Zdroju zostanie szefem rady? Wszystko na to wskazuje. SESJA LIVE

Po tym jak odwołano dotychczasowego szefa rady Adama Musialskiego, nie udało się powołać jego zastępcy. Kandydaci – były zastępca burmistrza Mariusz Lis i zastępca przewodniczącego Lech Maślanka zdobyli tę samą ilość głosów. Dziś temat wraca i wszystko wskazuje, że Mariusz Lis tym razem wygra.

Zobacz też: Nie żyje Maria Krasowska, założycielka Stowarzyszenia Młodów-Głębokie, twórczyni Parku św. Kingi

Kulminacja napięcia na linii opozycji a ówczesnym szefem rady Adamem Musialskim nastąpiła na sesji 23 grudnia. Radni opozycji już wtedy zapowiedzieli, że złożą formalny wniosek w sprawie jego odwołania. I rzeczywiście 11 stycznia odbyła się specjalnie w tym celu zwołana sesja.

Jakie zarzuty usłyszał Adam Musialski? Mowa jest o łamaniu przepisów prawa, a dokładniej o łamaniu porządku obrad. Ale główna wina Musialskiego to decyzje, które podjął w kwestii przyznania burmistrzowi Dariuszowi Chorużykowi absolutorium za 2021 rok. Tu radni przytaczają stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej choć sprawa nadal formalnie się toczy.

Dodatkowo radni, którzy podpisali się pod wnioskiem o jego odwołanie - Maria Adamuszek, Piotr Ściegienny, Bronisław Rusiniak, Mariusz Lis, Bogumiła Szczepanik - zarzucają mu nieudolność, tendencyjność, brak rzetelności i transparentności. Ostatecznie Musialski został odwołany.

Zobacz też: Taki piękny dworzec, że już dziś turyści się fotografują na jego tle!

Już 25 stycznia radni próbowali powołać jego następcę. Ale się nie udało. Zgodnie z przewidywaniami – w kuluarach, nieoficjalnie mówiło się jeszcze przed usunięciem Musialskiego – opozycja wystawiła kandydaturę Mariusza Lisa, który za kadencji poprzedniego burmistrza Zbigniewa Janeczka, był jego zastępcą. Drugim kandydatem był Lech Maślanka piastujący dziś stanowisko zastępcy przewodniczącego. Jednak radzie – głosowanie w takich przypadkach jest niejawne – nie udało się dojść do kompromisu – obaj kandydaci dostali tyle samo, bo siedem głosów.

Radnych w piwniczańskiej radzie powinno być 15, ale z mandatu zrezygnował jeszcze przed Bożym Narodzeniem Łukasz Maślanka. – Wybory uzupełniające mamy dopiero 2 kwietnia więc do tego czasu trudno będzie doprowadzić do sytuacji, by któryś z kandydatów dostał większość głosów. Ale z punktu funkcjonowania rady nic złego się nie dzieje, bo mamy wiceprzewodniczącego, który ma prawo do zwoływania sesji i do działań przewidzianych dla przewodniczącego – komentował burmistrz Dariusz Chorużyk.

Dziś radni znów będą głosować w tej sprawie. I jest duża szansa, że tym razem z powodzeniem. Dla opozycji. Dlaczego? Bo Adam Musialski przebywa obecnie w sanatorium. Tym samym na sesji będzie nieparzysta ilość radnych, wszystko wskazuje na to, że będzie ich 13. Nazwiska samych kandydatów się nie zmieniają – w szranki staną Maślanka i Lis.

By obejrzeć transmisję z sesji wystarczy kliknać w zdjęcie u góry. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu