Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 maja. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
10/06/2021 - 12:00

Boją się spać jak pada. Potok Roztoczanka chce im zabrać domy

Prognozy takie jak dziś, to dla części mieszkańców gminy Rytro prawdziwy koszmar. Przy ulewach potok Roztoczanka dosłownie w kilkanaście minut potrafi się podnieść o ponad metr. Jednocześnie od wielu lat potok podbiera brzegi i w trzech miejscach już stanowi realne zagrożenie dla zabudowań. Kiedy to się skończy?

Roztoka Ryterska. Sprawa ciągnie się już wielu lat. Już od 2014 roku pan Andrzej Padula pisze gdzie tylko może – do RZGW – dziś to Wody Polskie, do służb odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe. Zawsze otrzymuje tylko jedną odpowiedź – wszyscy doskonale rozumieją konieczność zabezpieczenia i wzmocnienia brzegów potoku Roztoczanka, wszyscy przyznają, że trzeba to zrobić, tyle, że ciągle na to brakuje pieniędzy.

Dziś jego zabudowania są dosłownie na skraju skarpy wydrążonej przez Roztoczankę. Z jaką siłą? Roztoczanka przy ulewnych deszczach potrafi się podnieść – i do dosłownie w kilkanaście minut – nawet o metr. Jak popada dłużej – nie ma śladu po urokliwym potoku, jest wodne monstrum, które niszczy wszystko na swojej drodze. Rodzina pana Andrzeja ma pecha, bo ich dom stoi po przekątnej do skały, potok jak wzbiera uderza w tę skałę na załomie a potem ze zdwojoną siłą w ich brzegi.

Boją się spać jak pada. Potok Roztoczanka chce im zabrać domy

Takich miejsc jest więcej – wójt Jan Kotarba od którego w pierwszej kolejności domagaliśmy się jakichkolwiek deklaracji pomocy rodzinie Padulów – zabrał nas w każde z nich, by uświadomić nam powagę sytuacji. On też stara się poruszyć kogo może, by potok w końcu zabezpieczono. Gmina tego zrobić nie może, bo nie może inwestować na nieswoim terenie a przedsięwzięcie na pewno pochłonie krocie. Nadzieją są tylko Wody Polskie. Inspektorzy byli już tu nawet na wizji lokalnej, doskonale zdają sobie z zagrożenia i chcą wystąpić o stosowne środki do Krakowa. I chwała im za to, tyle, że do finału sprawy tym samym jeszcze daleka droga. Więcej w naszym reportażu filmowym.

Na dziś w Rytrze wszyscy uważają, że dla gmin górskich, tam gdzie podobnych Roztaczanek jest więcej, powinna być osobna pula środków na zabezpieczenie ich koryt. Dlaczego? Bo jeszcze kilkanaście lat do tyłu, takich nawałnic, punktowych burz jak dziś tu jeszcze nie było a dziś stają się codziennością a tym samym niebezpieczeństwo ze strony takich potoków cały czas rośnie. ([email protected] Film: Daniel Szlag, Fot.: ES)

Dziękujemy za przesłanie błędu