Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
14/09/2020 - 13:00

Bitwa o tiry na DK87. Sesja LIVE w Starym Sączu

Dzisiejsza sesja w Starym Sączu może się okazać jedną z najburzliwszych w tej kadencji. Dlaczego? Bo sołtys Barcic już zapowiada wystąpienie w sprawie przebudowy DK87 i ruchu tranzytowego tirów w Dolinie Popradu. Dodatkowo radni mają zadecydować o losie skargi na burmistrza Starego Sącza w sprawie remontu drogi „Do Kożuchów” w Barcicach Dolnych.

Obok tematów związanych z wysokością opłat za śmieci, wodę czy wymiarem podatków największe zainteresowanie społeczności zawsze wzbudzają te związane z drogami. Nie tak dawno pisaliśmy nawet o petycji mieszkańców sołectwa Barcic Dolnych związanej z przebudową drogi gminnej we współpracy z GDDKiA. Społeczność nie zgadzała się na zaproponowane przez gminę rozwiązanie o czym pisaliśmy szczegółowo w publikacji Przebudowa drogi w Barcicach: mieszkańcy grzmią, burmistrz rozgoryczony

Dziś z kolei radni będą rozpatrywać skargę na burmistrza dotyczącą kolejnej drogi w tej okolicy a mianowicie drogi „Do Kożuchów” w Barcicach. Tu mieszkaniec zarzucił gminie, że choć takie są deklaracje, to samorząd wcale nie wyremontował owej drogi a jedynie przełożył płyty betonowe z jednego miejsca na drugie a dodatkowo niepotrzebnie ustawiono tu altanę i kwietnik. Teraz oba elementy utrudniają miejscowym przejazd.

Wstępnie wiadomo już, że radni z komisji skarg rekomendują, by skargę tę uznać za bezzasadną.

Ale wszystko wskazuje na to, że tematem ważniejszym okaże się ten związany z przebudową DK 87. Choć wstępnie, w czasie konsultacji społecznych, przedstawiciele GDDKiA zapewniali miejscowych, że tranzytu międzynarodowego tirów nie muszą się bać – mimo podniesienia nośności drogi – to dziś już wiadomo, że sprawa wygląda trochę inaczej. Stanowisko inwestora w tej sprawie przedstawiliśmy w artykule GDDKiA w sprawie obwodnicy Piwnicznej. Jest się czego bać?

Jednak na potrzeby tej publikacji przypomnijmy fragment, który natychmiast podniósł temperaturę dyskusji w gminie Stary Sącz do wrzenia: - Na terytorium Słowacji, z uwagi na zły stan techniczny drogi krajowej, będącej kontynuacją DK87, wprowadzono oznakowanie ograniczające ruch do 7,5 tony, zmienione później na 12 ton. (...) Z informacji, które posiada GDDKiA wiadomo, że zarządca słowackich dróg krajowych będzie w przyszłości remontował swoją drogę, by doprowadzić jej stan do odpowiednich parametrów i wówczas ograniczenia tonażu zostanie usunięte.

Co to oznacza? Tranzyt prędzej czy później zostanie uruchomiony na całym odcinku DK 87 od Starego Sącza, przez Rytro do przejścia granicznego Piwniczna-Mniszek.

Sołtys Barcic Tomasz Koszkul będzie dziś żądał od władz Starego Sącza, by wyraziły jednoznaczny sprzeciw w tej sprawie i podjęły wszelkie możliwe działania, by projekt  definitywnie zablokować. Jaki będzie odzew ze strony burmistrza? (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu