Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
05/05/2018 - 13:15

Będzie zatrzęsienie jagód! Mamy twarde dowody [WIDEO]

Jagód zapowiada się tyle, że śmiało możemy się z Wami podzielić informacją, gdzie je będzie można już dosłownie za kilka tygodni zbierać. Te, które nagraliśmy rosną na trasie między Obidzą a Eliaszówką. Ale wiemy z wiarygodnych źródeł, że taki sam urodzaj zapowiada się na trasie z Eliaszówki do Limanowej. Jest tylko jedno ale, o którym czujemy się zobowiązani przypomnieć.

- Bąblowiec to groźny pasożyt, który wywołuje bąblowicę – ostrzegają co roku specjaliści Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Krakowie. - Zbieranie owoców leśnych (jagody, maliny, jeżyny) i ich spożywanie bez mycia może skutkować zarażeniem tym groźnym pasożytem jakim jest tasiemiec bąblowcowy -alarmują.

Zobacz też: Idziesz na grzyby, możesz trafić na plantację indyjskich konopi

Nosicielami tasiemca są również dzikie zwierzęta, np. wilki lub lisy, które wydalają jaja pasożytów razem z kałem, przez co zakażone zostają warzywa, owoce, czy inne rośliny rosnące w lesie.

Zobacz też: Borelioza i kleszcz: kto u nas bada robala i za ile? Nie mamy dobrych wieści

Bąblowicą zarażamy się bezpośrednio zjadając nieumyte owoce lub warzywa. Larwy tasiemca umiejscawiają się w wątrobie, w płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym, kościach, oku i mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta.

Na szczęście w zeszłym roku odnotowano tylko jeden przypadek zakażenia tasiemcem bąblowcowym w całym województwie małopolskim. To dobra wiadomość, bo skutki są opłakane a leczenie bardzo czasochłonne i nie zawsze do końca skuteczne.

ES [email protected] Fot.: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe