Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
03/12/2019 - 12:20

Będzie nowe rondo, droga i dwa przystanki w Starym Sączu. SAG się rozrasta

Już od kilku lat na terenie gminy tworzona jest Strefa Aktywności Gospodarczej. Dziś rozbudowała się na tyle, że trzeba tu stworzyć dodatkową infrastrukturę drogową. Dlatego już w przyszłym roku na Wielkim Wygodnie utworzone zostaną dwa przystanki autobusowe, nowa droga a zaraz obok rondo na drodze wojewódzkiej.

Idea SAG jest prosta – gmina skupuje, pozyskuje i scala grunty na określonym obszarze, uzbraja je a potem sprzedaje firmom w drodze przetargu. Zwycięskie przedsiębiorstwa mają trzy lata, by wybudować tu siedzibę firmy produkcyjnej i zatrudnić określoną ilość osób. W Starym Sączu efekty tych działań widać najlepiej na obszarze tzw. Wielkiego Wygonu. Pisaliśmy o tym szczegółowo w publikacji Stary Sącz: Gmina podwaja dochody z podatków! SAG to kura znosząca złote jaja!

Jednak by to miejsce stało się rzeczywiście funkcjonalne potrzebna jest nie tylko woda, kanalizacja, gaz czy prąd, ale również drogi i inne elementy infrastruktury drogowej. Dlatego na wczorajszej sesji radni podjęli uchwałę o utworzeniu tu (szczegóły na załączonej grafice) dwóch nowych przystanków autobusowych, które służyć mają przede wszystkim pracownikom tutejszych zakładów a docelowo będzie to kilkaset osób.

Ale na tym nie koniec. W przyszłym roku powstanie tu też droga wewnątrz strefy od długości około 470 metrów, która docelowo ma łączyć ten teren z rondem, nowym rondem na drodze wojewódzkiej 969. Ponadto powstanie system kanalizacji i odwodnienia, ścieżka rowerowa, budowa chodnika, sytemu odwodnienia powierzchniowego (rowy, przepusty), oświetlenie ronda, drogi gminnej oraz przejść dla pieszych.

Na tym rozwiązaniu skorzystają nie tylko beneficjenci SAG, ale również inni przedsiębiorcy z terenu gminy, którzy zainteresowani są inwestowaniem w przedsięwzięcia związane z turystyką wokół starosądeckich stawów po drugiej stronie drogi. Bo nowe rondo wepnie do drogi 969 również te tereny. Szczegóły w materiale filmowym w rozmowie z zastępcą wójta Kazimierzem Gizickim.

O kosztach tych przedsięwzięć napiszemy w osobnym materiale przy okazji prezentacji projektu budżetu gminy na 2020 rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)