Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 września. Imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza
05/08/2021 - 11:20

W biały dzień spotkał w mieście pasącą się samicę łosia

Sporo szczęścia miał jeden z mieszkańców Gorlic. Kilka dni temu przy ulicy Łokietka w Gorlicach spotkał pasącą się samicę łosia. Jest to bardzo rzadko spotykany gość w naszym regionie.

Łoś to największy gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych. Żyje w podmokłych lasach Eurazji i Ameryki Północnej. Żywi się roślinami zielonymi, głównie podwodnymi i błotnymi, ale także trawą, liśćmi, owocami krzewów i pędami drzew liściastych. Choć w Polsce występuje bardzo licznie, to jednak spotkanie tego niezwykłego ssaka w naszym regionie należy do rzadkości. Sporo szczęścia miał mieszkaniec Gorlic, który kilka dni temu przy ulicy Łokietka w Gorlicach zauważył pasącą się na łące samicę łosia, która zwana jest klępą.

Jeszcze kilka lat temu, na Sądecczyźnie również można było spotkać pojedyncze osobniki. Jeden z nich we wrześniu 2018 roku został znaleziony martwy w Dunajcu w pobliżu fabryki w Zbyszycach. Zwierzę miało odciętą głowę. Łoś prawdopodobnie padł ofiarą kłusowników.

Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że i na Sądecczyznę, tak jak teraz do Gorlic, kiedyś znów przywędrują te niezwykłe zwierzęta. (r.gajewski@sadeczanin.info Film Janusz Zimowski)Dziękujemy za przesłanie błędu