Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
09/03/2020 - 11:40

16. przypadek koronawirusa: prewencja najważniejsza. Myjmy często ręce

W związku ze stwierdzonymi w Polsce przypadkami zakażenia koronawirusem, minister zdrowia i główny inspektor sanitarny apelują do Polaków o częste mycie rąk. Nie bagatelizujmy tych apeli. Stosując się do zaleceń służb sanitarnych działamy prewencyjnie.

W Polsce zostało potwierdzonych już szesnaście przypadków zakażenia koronawirusem. Najnowszy wykryto u pacjentów w Krakowie, Raciborzu i Wrocławiu.

W informacjach dotyczących sytuacji związanej z zakażeniem koronawirusem pojawiają się informacje o konieczności częstego mycia rąk wodą i mydłem. Dlaczego? Mycie rąk pod bieżącą wodą wspomnianymi metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach. Jeśli nie masz dostępu do wody i mydła, to używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60 proc.).

Jak długo myć ręce? Co najmniej trzydzieści sekund.

Koronawirus jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne, co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem, jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nie zapominajmy o tym i stosujmy się do zalecanych zasad

Ministerstwo Zdrowia i służby sanitarne apelują do społeczeństwa, aby, w związku z zakażeniem koronawirusem, który również dotarł do Polski, w przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki i innych objawów grypopodobnych, zachęca do powstrzymania się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami.

Służby apelują o to, aby korzystać wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które można znaleźć w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590.

[email protected], źródło: Ministerstwo Zdrowia, GIS, fot. RG.Dziękujemy za przesłanie błędu