Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
21/03/2018 - 12:45

Nie bój się zatrudniać osób z niepełnosprawnością. Możesz liczyć na wsparcie PFRON

Czy pracodawcy w Małopolsce chętnie zatrudniają osoby niepełnosprawne i na jaką pomoc mogą liczyć? O tym rozmawiano m.in. podczas wczorajszego seminarium „O zdrowiu sądeczan na wiosnę”, które odbyło się w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Pracodawcy zatrudniający w swojej firmie osoby z niepełnosprawnością mogą, ze strony Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych liczyć m.in. na pomoc finansową, a także doradczą.

Jak zaznaczyła Marta Mordarska, dyrektor Oddziału Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych w Krakowie, jest ona uzależniona od między innymi od rodzaju niepełnosprawności, z jaką zmaga się dana osoba, a także od czasookresu występowania takiej, czy innej dysfunkcji.

W ostatnim kwartale w Małopolsce odnotowano wzrost liczby osób, które starają się w krakowskim oddziale PFRON o dofinansowanie. Marta Mordarska nie ukrywa, że w ostatnim czasie zauważalne jest to, że więcej pracodawców pyta o warunki i zasady zatrudniania osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz formy pomocy dla firm, które noszą się z takim zamiarem i tych, które zdecydowały się już na taki krok.

- Rynek pracy otwiera się na osoby niepełnosprawne – przyznaje Marta Mordarska. – I to nas bardzo cieszy. Tak powinno być. Jest to także, jak sądzę, łamanie pewnych stereotypów, uprzedzeń i oporów przed zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej.  

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w uświadamiającej kampanii, którą realizuje stara się pokazywać tych pracodawców, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnością.

- Stawiamy ich za przykład – dodaje dyrektor Mordarska. – To oni tworzą dobre praktyki. Osoby z niepełnosprawnością są świetnymi pracownikami, sumiennymi i rzetelnymi. Warto ich zatrudniać.

Cała rozmowa w materiale filmowym.

[email protected], Fot. IM, Film: Krzysztof Stachura.







Dziękujemy za przesłanie błędu