Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 2 czerwca. Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
19/02/2017 - 14:15

Basia – pies na narkotyki. Nos ją nie zawodzi

Sympatyczna foksterierka o zaskakującym imieniu Basia – to najstarszy pies służbowy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Suczka została wyszkolona do szukania narkotyków i „psychotropów”. Dzięki swojemu wyjątkowemu węchowi przez dwanaście lat służby u „pograniczników namierzyła prawie 35 kilogramów tego rodzaju substancji.

Na co dzień, zarówno w służbie, jak i poza nią, towarzyszy jej  Stanisław – przewodnik psa służbowego z Placówki SG w Zakopanem. Jest to jedna z placówek Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Czas poza służbą Basia spędza w domu przewodnika. Jest jednym z domowników.

- Suczka pełni służbę od dwunastu lat – mówi kpt. Dorota Kądziołka, rzecznik komendanta KaOSG w Nowym Sączu. - Jest jednym z dwunastu, a zarazem najstarszym psem służbowym w naszej jednostce.

Sympatyczna foksterierka kilkadziesiąt razy uczestniczyła  w działaniach prowadzonych przez Straż Graniczną, jak również przez służby współdziałające – policję i żandarmerię wojskową.

Basia wraz ze swoim przewodnikiem wielokrotnie odwiedzała szkoły i brała udział w prelekcjach dla dzieci i młodzieży, podczas których przybliżana była uczniom tematyka związana z zagrożeniami płynącymi z posiadania i zażywania narkotyków.

Opr. (MACH), Fot. KaOSG w Nowym Sączu.

Basia, pies służbowy KaOSG
Dziękujemy za przesłanie błędu