Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
28/02/2017 - 13:40

Smog zabija nasze płuca i oskrzela

Nowy Sącz plasuje się w czołówce polskich miast, w których odnotowuje się wielokrotne przekroczenie norm zanieczyszczenia powietrza. Jaki ma to wpływ na zdrowie sądeczan i jak chronić się przed smogiem rozmawiamy z lekarzem pulmonologiem Jadwigą Żółcińską.

Czy to, że sądeczanie oddychają powietrzem zmieszanym z pyłem zawieszonym ma wpływ na nasze zdrowie?

- Oczywiście. Zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na zdrowie mieszkańców i może wywoływać u nich najprzeróżniejsze schorzenia.

To, że oddychamy zanieczyszczonym powietrzem zawdzięczamy troszeczkę usytuowaniu geograficznemu miasta. W większości zaś, niestety, pracy starych pieców węglowych...

- Położenie geograficzne Nowego Sącza z pewnością ma wpływ na to, że jest on jednym z kilkunastu miast w Polsce mających najbardziej zanieczyszczone powietrze. Wpływ na to ma jego usytuowanie w głębokiej niecce, kotlinie, gdzie przepływ powietrza jest zupełnie inny niż na bardziej otwartej przestrzeni. Pamiętajmy też o tym, że miasto ma raczej niską zabudowę.

W budynkach tego typu systemy grzewcze są raczej przestarzałe. Pali się w nich więc w nich w zasadzie węglem o różnej jakości, nie mówiąc też o tym, że do pieców wędrują śmieci, plastiki, a nawet guma. Powoduje to, że do atmosfery nad miastem trafia szkodliwy bardzo pył zawieszony.

Cóż z tego, że ostatnio dużo mówi się o szkodliwym wpływie smogu na nasze organizmy, kiedy i tak duża część mieszkańców miasta nadal pali węglem najgorszego gatunku. Oby jak najszybciej nastąpiło przewartościowanie tego typu myślenia.

Czy możemy mówić zatem o większej zapadalności w Nowym Sączu na choroby płuc i oskrzeli?

Liczba zachorowań na schorzenia układu oddechowego wzrasta systematycznie od kilku, czy też kilkunastu lat. Stale obserwujemy tendencję wzrostową. Czy uda się ją jakoś zahamować – oto jest pytanie... My, lekarze stwierdzamy tylko te niekorzystne dane i robimy co możemy, aby pomóc coraz większej liczbie chorych.

Jaki wpływ na powstawanie tych schorzeń ma oddychanie zanieczyszczonym powietrzem? Czy jest to czynnik główny?

- Ogromne. Zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy, niszczy drogi oddechowe. Zwiększa się więc niedotlenienie naszego organizmu. Pojawiają się takie choroby jak: zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna  choroba płuc (POChP), astma oskrzelowa, rozedma płuc i niewydolność oddechowa. Może wystąpić także chroniczny kaszel.

Do czego porównałaby Pani oddychanie zanieczyszczonym powietrzem?

- To bardzo dobre pytanie. Jak wynika z badań przeciętny człowiek dziennie wdycha aż 16 kilogramów powietrza. Szacuje się, że jeśli oddychamy powietrzem podczas maksymalnego stężenia pyłów, to tak jakbyśmy wypalali od 20 do 60 sztuk papierosów dziennie! To porównanie może szokować, ale to pokazuje skalę problemu.

Smog powoduje nie tylko choroby układu oddechowego, ale ma także wpływ na powstawanie innych schorzeń...

- Oczywiście. To, że oddychamy zanieczyszczonym powietrzem ma również wpływ na choroby układu krążenia. Rośnie liczba chorych cierpiących na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę tętnic. Przybywa pacjentów, którzy przeszli zawał mięśnia sercowego, mających problemy z zaburzeniami rytmu serca i niewydolnością serca. Smog wpływa też na układ nerwowy. Może powodować niedotlenienie istotnych dla dobrego samopoczucia organów, bóle głowy, bezsenność, problemy z koncentracją. Mogą pojawić się też zaburzenia depresyjne. Niewykluczone też, że nastąpi szybszy rozwój demencji.

To jeszcze nie wszystko. Z zajściem w ciąże mogą mieć kobiety starające się o dziecko. Smog może powodować przedwczesne porody, może mieć wpływ na zmniejszenie odwodu główki oraz masy urodzeniowej dziecka oraz ilorazu jego inteligencji, a także na zwiększoną śmiertelność niemowląt. Zanieczyszczone powietrze wpływa również na pojawianie się alergii, chorób skóry, chorób oczu (np. zapalenia spojówek), no i oczywiście na nowotwory.







Dziękujemy za przesłanie błędu