Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
06/03/2017 - 14:05

Hipoksja i hiperbaria. Co to takiego?

Hipoksja i hiperbaria – wspomaganie terapii schorzeń metabolicznych – to temat jednego z wykładów, jaki można będzie posłuchać już w najbliższy czwartek podczas VI seminarium „O zdrowiu Sądeczan”, które odbędzie się w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Na ten temat mówić będzie dr Tomasz Cisoń z Zakładu Nauk Biomedycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Okazuje się, że hipoksja i hiperbaria mogą wspierać leczenie chorób metabolicznych.

Zjawisko hipoksji (czyli niedoboru tlenu w tkankach) wykorzystywane jest od ponad czterdziestu lat w treningu sportowym. Przebywanie w warunkach hipoksji uruchamia liczne mechanizmy adaptacyjne umożliwiające przystosowanie się organizmu do nowych warunków otoczenia, zwiększając możliwości wysiłkowe człowieka. Hipoksja może być dodatkowym narzędziem w walce z chorobami cywilizacyjnymi takimi jak: cukrzyca typu II, otyłość
i choroby układu krążenia.

Tlenoterapia hiperbaryczna polega na oddychaniu 100 proc tlenem pod ciśnieniem wyższym od ciśnienia atmosferycznego w odpowiednio skonstruowanej komorze ciśnieniowej. To jedna z najbardziej efektywnych metod dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała.

Wykorzystanie ciśnienia wyższego niż atmosferyczne sprawia, że tlen może przenikać do obszarów źle ukrwionych (np. ran, czy ognisk udarowych).

Hiperbaryczna terapia tlenowa znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, stanowiąc w niektórych jednostkach chorobowych podstawową formę terapii, w innych będąc użyteczna jako leczenie wspomagające.

(MACH), Fot. JB – zdjęcie z ubiegłorocznego seminarium.







Dziękujemy za przesłanie błędu