Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
20/04/2023 - 15:15

O swojej „Małej Ojczyźnie” wiedzą niemal wszystko. Laureaci konkursu Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto-Moja Duma

Dobiegła końca dziesiąta edycja konkursu Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto-Moja Duma co roku organizowanego przez Fundację Sądecką i SKT Sądeczanin. Tym razem o Stypendia im. Braci Potoczków rywalizowało aż 446 uczniów z 77 szkół. W dzisiejszym finale w murach WSB-NLU do części pisemnej i ustnej przystąpiło aż 147 osób.

Od lat konkurs Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto-Moja Duma cieszy się dużą popularnością wśród uczniów sądeckich szkół i ich nauczycieli. W tym roku szkolnym aż 446 uczniów z 77 szkół spotkało się w grudniowym półfinale konkursu. W finale, który 20 kwietnia odbył się w murach WSB-NLU, do części pisemnej i ustnej przystąpiło 147 osób.

- Nasi uczniowie chętnie biorą udział w tym konkursie, bo lubią historię, a dla nas mieszkańców Podegrodzia to szczególne wyzwanie, bo jesteśmy przecież centrum kultury lachowskiej. Do finału tegorocznej edycji zakwalifikowało się aż 19 uczniów z naszej szkoły - mówi Beata Zagórowska nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu.

Jak przyznaje koordynator konkursu, Monika Fikiel-Szkarłat, pytania finałowe nie należały do najłatwiejszych.

- Spotykają się osoby, które mają dużą wiedzę o Sądecczyźnie. Jako laureaci mogą mieć nie tylko satysfakcję z tego tytułu, ale również otrzymać dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej – dodaje Fikiel-Szkarłat.  

Co ważne uczniowie nie tylko zmagają się z książkową wiedzą, ale także maja okazję samemu przygotować pracę konkursową, zarówno pisemna jak i multimedialną.

- To sprawia, że nie tylko uczestnicy poszerzają swoją wiedzę. Tematyczne prace konkursowe, przygotowywane przez uczestników to skarbnica wiedzy o ważnych wydarzeniach, postaciach z ich miejscowości. Niejednokrotnie spotykamy się tam z historią, której nie znajdziemy w żadnych książkach – zaznacza pomysłodawca konkursu Zygmunt Berdychowski.

Tym razem jury wyróżniło cztery prace: Juli Długosz (Szkoła Podstawowa w Binczarowej). Leny Drożdż, (Szkoła Podstawowa w Popowicach), Martyny Opoki (Szkoła Podstawowa w Podegrodziu) i Jakuba Tokarczyka (Szkoła Podstawowa w Podegrodziu).

W konkursie Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto-Moja Duma uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Oto laureaci trzech pierwszych miejsc i zdobywcy Stypendium im. Braci Potoczków odpowiednio za pierwsze miejsca: 1 500 złotych, za drugie miejsca 1 200 złotych i za trzecie miejsca 1 000 złotych.

Szkoła podstawowa

Klasy IV-VI:

1. Barbara Malinowska (SP Tęgoborze)

2. Joanna Rokosz (SP Tęgoborze)

3.  Szymon Klag (SP Rogi)

Klasy VI-VIII:

1. Kinga Bielatowicz (SP w Rdziostowie)

2. Oliwia Stachoń (SP w Popowicach)

3. Konrad Budnik (SP w Marcinkowicach)

Szkoły ponadgimnazjalne

1. Aleksandra Mosurek (II LO Nowy Sącz)

2. Patrycja Majchrzak (ZSEM w Nowym Sączu)

3. Natalia Szwala (LO Stary Sącz)

Nagrody w konkursie otrzymali laureaci 10 miejsc w każdej z trzech kategorii. Rozmowy ze zdobywcami Stypendium im. Braci Potoczków zobaczycie wkrótce na naszym portalu.

© Materiał chroniony prawem autorskim

[email protected], [email protected], [email protected], fot. JB

O swojej „Małej Ojczyźnie” wiedzą niemal wszystko. Po raz dziesiąty sądeccy uczniowie rywalizowali w konkursie Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto-Moja Duma
Dobiegła końca dziesiąta edycja konkursu Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto-Moja Duma co roku organizowanego przez Fundację Sądecką i SKT Sądeczanin. Tym razem o Stypendia im. Braci Potoczków rywalizowało aż 446 uczniów z 77 szkół.


Dziękujemy za przesłanie błędu