Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
04/05/2023 - 16:00

Matura 2023. Sądeccy uczniowie zadowoleni z tematów z języka polskiego na poziomie podstawowym

Ponad 280 tys. uczniów podeszło dziś do egzaminu dojrzałości z języka polskiego na poziomie podstawowym, z czego w Nowym Sączu 2260. W nowej formule (obowiązywała licealistów) na napisanie wypracowania i rozwiązania testu do tekstu źródłowego było aż cztery godziny. W Nowym Sączu większość uczniów z egzaminu wyszła przed czasem.

"Człowiek - istota sprzeczności" i "Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?" to dwa tematy do wyboru w nowej formule. 

- Mogłabym powiedzieć jednym zdaniem, że matura z języka polskiego była bardzo przyjemna - mówi Urszula Bartkowska z I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu. - Uczyłam się w klasie z rozszerzonym językiem polskim i rozszerzenie z polskiego też będę zdawać. A jeśli chodzi o dziś, to skończyłam dużo przed czasem. Tekst do czytania ze zrozumieniem też nie był trudny. Może jedynie jedno pytanie związane z "Weselem" było podchwytliwe. Pył tam plakat oraz fragment utworu i do końca nie jestem pewna swojej odpowiedzi. Raczej wszystko powinno być w porządku. Podobne zadania robiliśmy na lekcjach. Temat wypracowania też nie był trudny. Wybrałam ten, w którym postawione było pytanie: dlaczego kogoś można określić bohaterem? Odwołałam się do "Dżumy", Zdążyć przed Panem Bogiem" i współczesnych kontekstów filozoficznych. 

W starej formule matury (podchodzili do niej uczniowie techników) tematy wypracowań oparte na "Panu Tadeuszu" i Przedwiośniu, zaś trzecią możliwością była interpretacja wiersza Ewy Lipskiej "Mogę".

- Nie spodziewaliśmy się "Pana Tadeusza", ale co tam, nie było trudno. Należało rozwinąć myśl, jak na człowieka wpływają niespodziewane okoliczności, odwołując się do fragmentu, całości utworu i innych lektur. Ja wybrałam "Makbeta" - mówi Kamila z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Sączu.

Czytaj również: Znikające tematy, korki i wypadki, a nawet budzik w telefonie. Tak można nie zdać matury

[email protected], fot. JB

Uczniowie po maturze z języka polskiego
Sądeccy uczniowie są zadowoleni z tematów na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym. Większość z nich skończyła egzamin przed czasem.


Dziękujemy za przesłanie błędu