Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
07/01/2020 - 12:30

Krynica: prawosławni i grekokatolicy świętują Boże Narodzenie

Mieszkający w Krynicy-Zdroju wierni prawosławni i grekokatolicy, 7 stycznia obchodzą Boże Narodzenie, które według kalendarza juliańskiego przypada trzynaście dni po świętach u katolików.

Prawosławni i grekokatolicy, a także wierni innych obrządków wschodnich, m.in. staroobrzędowcy, 6 stycznia obchodzili wigilię świąt Bożego Narodzenia. Według kalendarza juliańskiego, przypada ona trzynaście dni po wigilii u katolików.

Boże Narodzenie w Kościele Wschodnim poprzedza czterdziestodniowy post, w którym wierni duchowo przygotowują się do świąt. W tym czasie rezygnują z posiłków mięsnych.  W czasie postnej kolacji, dzielą się prosforą, pszennym chlebem używanym w cerkwi do konsekracji i komunii, odpowiednikiem opłatka w Kościele Katolickim.

Do Krynicy przyjechało sporo gości ze Wschodu, Rosji, Ukrainy oraz Białorusi. W uzdrowisku grekokatolicy uczestniczą w nabożeństwach w cerkwi p.w. świętych Apostołów Piotra i Pawła, natomiast prawosławni modlą się w świątyni pw. świętego Równego Apostołom Księcia Włodzimierza Wielkiego.

(MK) fot. aut. ilustracyjneDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)