Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
22/09/2017 - 10:10

Polsko-ukraińska edukacja dziennikarska? Oni udowodnili, że to ma sens!

Pojawili się 7 września. Przywitało ich słoneczne, wrześniowe popołudnie. Polską ziemią, na której wielu z nich po raz pierwszy postawiło stopę okazał się chodnik przy ulicy Długosza 61 w Nowym Sączu, przy Domu Studenta PWSZ. O kim mowa?

O dziesięciorgu młodych ludziach zza naszej wschodniej granicy, którzy wzięli udział w projekcie "Świadome Media". Młodzieży towarzyszyli również polscy odpowiednicy z sądeckich szkół. Byli w wieku od 12-17 lat.W ramach polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży odbyły się m.in. szkolenia z zakresu rzetelnego dziennikarstwa, nowych form przekazu informacji oraz social media, aby mieć świadomość, jakim narzędziem manipulacji może być informacja dostarczana przez współczesne media.

W sumie do projektu zgłoszono 20 dzieci. Oficjalnie przywitanie nastąpiło w piątkowy poranek. Pierwszym zetknięciem młodych adeptów dziennikarstwa z dowodami istnienia polsko-ukraińskiego dziedzictwa było spotkanie ze znanym sądeckim pisarzem, historykiem kultury i etnografem Antonim Krohem. Nie wszyscy na przykład wiedzą, że na jednej ze znanych marek piwa mężczyzna w polskim stroju regionalnym za partnerkę ma.....Ukrainkę.

Weekend młodzież polska i ukraińska spędziła w miejscowości, która od stuleci była świadkiem przenikania się obyczajów, kultur i religii różnych grup etnicznych zarówno polskich jak rusińskich. Mowa o Krynicy-Zdroju. W ciągu tych dni młodzież odwiedziła Festiwal Biegowy - jedną z największych tego typu imprez sportowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Polacy i Ukraińcy ramię w ramę wystąpili w Sztafecie Deptaka. W zdrowym ciele zdrowy duch ...

Pobyt w Krynicy nie mógł odbyć się bez odwiedzenia centrum prasowego, które równolegle transmitowało wydarzenie sportowe.

Odwiedzili także Muzeum Nikifora prezentujące owoce kultury, która dzięki zlepkowi różnych tradycji właśnie narodziła się w tym miejscu. Zdobyli  również Górę Parkową dzięki kolejce wagonikowej PKL.

Po powrocie do Nowego Sącza, od 11 do 16 września, młodzież uczestniczyła w warsztatach pn. "Świadome Media" odbywających się w redakcji "Sądeczanina".

Na starcie odbyły się kursy językowe mające na celu przybliżenie podstaw języków polskiego i ukraińskiego, a także warsztaty, podczas których młodzi ludzie poznali geografię, kulturę i tradycję regionów, z których pochodzili uczestnicy.

Warsztaty: Warsztat dziennikarza - tajniki i sposoby pracy redakcyjnej (poniżej)

Warsztaty: Marketing i reklama we współczesnych mediach - tworzenie wizualnych materiałów promocyjnych (poniżej)

Warsztaty: Marketing i reklama we współczesnych mediach - przekonanie klienta do zamieszczenia informacji (poniżej)

Warsztaty: Wprowadzenie do social media (poniżej)

Warsztaty: Przegląd prasy czyli jak dziennikarz czyta gazetę (poniżej)

Warsztaty: Praca na portalu: atrakcyjne podanie materiału (poniżej)

Warsztaty: Reklama on-line oraz interaktywne wideo-połączenia w sieci (poniżej)

Warsztaty: Prace w grupach-przygotowanie pierwszego artykułu (poniżej)

Warsztaty: Wizyta w siedzibie Oddziału Gazety Krakowskiej (poniżej)

Warsztaty: Konsultacje prac z redaktorem naczelnym + prezentacje prac w grupach (poniżej)

Warsztaty: Dziennikarstwo telewizyjne i przekaz informacji (poniżej)

Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników otrzymał specjalny certyfikat ukończenia kursu "The Conscious Media" w języku angielskim, a także upominki.

Wydarzeniu towarzyszyła jeszcze jedna okazja - otóż jedna z dziewczynek, Zuza, obchodziła właśnie swoje 15 urodziny, co nie mogło umknąć uwadze uczestników. Nie obyło się bez tortu, ciasta, przyjęcia, urodzinowej pizzy oraz prezentów. Do życzeń jeszcze raz przyłącza się redakcja Sądeczanina!

Wydarzeniu towarzyszyło uroczyste przyjęcie pożegnalne pełne zabaw i integracji na świeżym powietrzu.

Zdecydowanie należą się ukłony od organizatorów w stronę sąsiadów redakcji, którzy z wyrozumiałością i uśmiechem pomagali w odnalezieniu "zaginionej piłki".

Każde z dzieci otrzymało również plecak pełen kanapek, słodyczy, napojów oraz termos na drogę powrotną. Cóż, wszystko ma swój finał.

Dzieci z Ukrainy zakwaterowane w Domu Studenta PWSZ zostały pożegnane przez płaczące wrześniowe niebo. O godzinie 10 odjechały na Ukrainę. Do pobaczennia! Do zustriczi.

Zapraszamy ponownie.

Przed przystąpieniem do projektu dzieci miały za zadanie napisać pracę pn. "Wspólna historia Polski i Ukrainy", z którymi również mogą Państwo się zapoznać na stronie portalu sadeczanin.info.

Organizatorem projektu była Fundacja Sądecka a jego partnerem - Centrum Regionalne Projektów Eurointegracyjnych z miejscowości Równe na Ukrainie.

Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie Khrystyna Vlodek oraz Liubov Kursyk.

(P.B.)

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży 

      

Polsko-ukraińska wymiana młodzieży




Wrzesień 2017






Dziękujemy za przesłanie błędu