Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
09/09/2022 - 14:30

IV Salon Przemysłu Turystycznego. Jaką ofertą kusi turystyka uzdrowiskowa w Małopolsce?

Turystyka uzdrowiskowa w Małopolsce, jak należy ją rozumieć, co miała i co ma do zaoferowania po pandemii? – to jedno z wielu pytań, na które eksperci z tego tematu będą starali się odpowiedzieć w sobotę podczas IV Salonu Przemysłu Turystycznego w Piwnicznej-Zdroju.

Mówiąc o turystyce uzdrowiskowej słowo miejscowość uzdrowiskowa można odmieniać przez wszystkie przypadki. Turystyka uzdrowiskowa, określana jest także jako turystyka lecznicza. Korzystają z niej osoby przyjeżdżające do miejscowości uzdrowiskowej po to, by się leczyć i rehabilitować.

Jaka jest ta turystyka uzdrowiskowa w Małopolsce? O tym w sobotę (10 września) będą dyskutowali paneliści:

  • • Elżbieta Siwiak, lekarz ginekolog – położnik, balneolog, dyrektor ds. lecznictwa NZOZ Uzdrowiska Krynica Żegiestów S.A
  • • Wiesław Pióro, przedsiębiorca, prezes Uzdrowiska Krynica Żegiestów S.A. w latach 2018 -2022
  • • dr Tomasz Cisoń, adiunkt z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, Instytut Kultury Fizycznej

Moderatorem panelu, który rozpocznie się w jednym z namiotów w strefie rekreacyjno-sportowej „Nakło” w Piwnicznej-Zdroju o godz. 11 jest:

  • dr Jarosław A. Handzel, adiunkt w Instytucie Ekonomicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Jak postrzegana jest dzisiaj turystyka uzdrowiskowa, szczególnie po pandemii, która przemodelowała wiele aspektów życia? O to zapytaliśmy dra Jarosława Handzla.

- Model wypoczynku zmienia się z punktu widzenia czasu, jak i też możliwości – powiedział Sądeczaninowi dr Jarosław Handzel. – Odchodzimy już od typowego lecznictwa uzdrowiskowego, długich form, czyli turnusów rehabilitacyjno-leczniczych, jak to bywało dawniej. Teraz preferowane są w uzdrowiskach, których w Małopolsce nie brakuje raczej krótkie, najczęściej kilkudniowe formy regeneracyjne.  

Kilkudniowy wypoczynek w z możliwością skorzystania ze strefy SPA, Wellness, masaży, wód mineralnych. Część osób właśnie takiej oferty szuka. Popularnością cieszą się pakiety uzdrowiskowe (kilkudniowe). W ramach takiego pakietu kuracjusz ma w miarę pełną gamę oferty wypoczynkowo-zdrowotnej.

Jak mówi nasz rozmówca podmioty lecznicze w tych uzdrowiskach też dostosowują swoją ofertę leczniczą do zapotrzebowania.

- Dostosowują się one do możliwości funkcjonowania w obecnej rzeczywistości, także pocowidowej – dodaje nasz rozmówca. – Odżyliśmy po trudnym okresie pandemii, więc podmioty lecznicze w uzdrowiskach szukają najbardziej optymalnych rozwiązań. Stąd też oferty czterodniowe, pięciodniowe, weekendowe. Taka jest teraz tendencja.

Małopolska może pochwalić się wspaniałymi miejscowościami, w których ofertę, o której mówi dr Handzel znajdziemy na wyciągnięcie ręki. Oferują ją Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, ale też ogromną popularnością cieszy się: Busko-Zdrój, Uniejów i inne renomowane uzdrowiska.

- Trzeba jednak podkreślić, że oferta, o której mowa jest ofertą dla kuracjusza o zamożniejszym portfelu – dodaje nasz rozmówca.

Oczywiście też część osób korzysta z oferty sanatoryjno-uzdrowiskowej w ramach NFZ.

[email protected], fot. UMiGU MuszynaDziękujemy za przesłanie błędu