Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
20/12/2022 - 15:35

Straszny czas i jego konsekwencje. Każdy zapamiętał stan wojenny inaczej [WIDEO]

Stan wojenny był strasznym czasem. Każdy, kto wówczas żył ma jednak inne wspomnienia. Historii z tamtego okresu mogliśmy posłuchać podczas niedawnego seminarium w Sądeckim Domu Spotkań z Historią w Żmiącej. W ostatnim panelu swoimi spostrzeżeniami dzielili się Andrzej Szkaradek i Ludomir Handzel. Ich rozmowa dotyczyła też tego, co działo się w polskiej polityce już po 1989 roku.

13 grudnia 1981 roku to data, która już na zawsze zapisała się w polskiej historii. Po latach, wydarzenia z tamtego okresu są wciąż wspominane, analizowane i oceniane. Przypominało o nich również seminarium "Stan wojenny wczoraj i dziś", które odbyło się w Żmiącej. Podczas kilku paneli mogliśmy usłyszeć, jak wyglądała ówczesna rzeczywistość.

W ostatnim rozmówcami Zygmunta Berdychowskiego byli Andrzej Szkaradek – legendarny działacz opozycyjny i były poseł oraz Ludomir Handzel – prezydent Nowego Sącza.

Andrzej Szkaradek wspomniał m.in. o swoich prześladowcach. Jaki ma teraz do nich stosunek?-  Ci, co donosili na mnie za pieniądze, sami uciekają na mój widok. Jak nie chcę, to ich nie gonię. Machnąłem ręką na tych, którzy byli zmuszani do składania donosów. Różnie w życiu bywało, czasem esbekom udawało się kogoś złamać szantażem, groźbą, czasem pretekstem bywało parę śrubek wyniesionych z zakładu – mówił.

Prezydent Ludomir Handzel również dzielił się tym, co zapamiętał, jako dziecko, z okresu stanu wojennego. Podziękował także Andrzejowi Szkaradkowi za to wszystko, co zrobił, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

W rozmowie nie brakowało poruszenia kwestii skutków stanu wojennego oraz tego, co działo się na scenie politycznej już po obaleniu komunizmu. Całe nagranie znajduje się w materiale filmowym. ([email protected], wideo: Mateusz Pogwizd)

Seminarium "Stan wojenny wczoraj i dziś" w Żmiącej




W Sądeckim Domu Spotkań z Historią odbyło się 13 grudnia seminarium "Stan wojenny wczoraj i dziś".






Dziękujemy za przesłanie błędu