Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
30/01/2023 - 15:45

Korzenna: radni nie mieli wątpliwości! Trzeba ratować Jezioro Rożnowskie

Kolejna sądecka gmina przyjęła uchwałę popierającą inicjatywę SKT „Sądeczanin” w sprawie rewitalizacji Jeziora Rożnowskiego. W Korzennej wszyscy radni obecni na sesji głosowali na tak!

Gródek nad Dunajcem, Nawojowa, Stary Sącz, miasto Nowy Sącz, Piwniczna-Zdrój i Muszyna – te gminy przyjęły już uchwałę popierającą pomysł rewitalizacji Jeziora Rożnowskiego. Dziś, 30 stycznia, można dopisać do tej listy także gminę Korzenna.

Przypominamy, że akcję, która pozwoli oczyścić jezioro zainicjowało Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” na czele z prezesem honorowym, Zygmuntem Berdychowskim. Nie ma wątpliwości, że Jezioro Rożnowskie jest perłą naszego regionu.

Jezioro przyciąga turystów z różnych zakątków świata i pozwala sądeczanom rozwijać swoje biznesy. Niestety, z roku na rok zbiornik jest coraz bardziej zaśmiecony i zamulony. Jezioro Rożnowskie traci swój blask.

- Nie ma absolutnie żadnych przesłanek, by sprawę porzucić i biernie czekać przyglądając się postępującej agonii turystycznej perły ziemi sądeckiej. Czas przełamać to bardzo niekorzystne i gdzieś głęboko zakorzenione w świadomości Sądeczan pojęcie imposybilizmu – pisze Jarosław Baziak, prezes SKT „Sądeczanin” na łamach naszego miesięcznika.

Czytaj więcej tutaj: Jarosław Baziak: „Czas na gamechanger w sprawie Jeziora Rożnowskiego”

Rozwiązaniem jest utworzenie funduszu celowego, z którego środki pozwolą na oczyszczenie i odmulenie Jeziora Rożnowskiego oraz uporządkowanie jego linii brzegowej. Mieszkańcy Sądecczyzny kolejny raz jednoczą się we wspólnej sprawie.

Pomysł rewitalizacji jeziora wspierają też samorządowcy. Radni sądeckich gmin mogą dołożyć swoją „cegiełkę” do przedsięwzięcia, podejmując uchwałę popierającą inicjatywę SKT „Sądeczanin”. Właśnie taką decyzję na dzisiejszej sesji podjęli członkowie Rady Gminy Korzenna.

Na sam koniec spotkania radni głosowali nad wspomnianą uchwałą. Radni Korzennej nie mieli wątpliwości, jak ważna jest to inicjatywa dla całego regionu. 14 radnych obecnych na sesji zagłosowało za przyjęciem uchwały popierającej inicjatywę SKT „Sądeczanin” w sprawie rewitalizacji Jeziora Rożnowskiego. ([email protected], fot. Daniel Szlag oraz Jarosław Baziak)Dziękujemy za przesłanie błędu