Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
07/11/2022 - 18:00

Historia zatoczyła koło. Unikatowe zdjęcie z koszar „Podhalańczyków” w Nowym Sączu

Na starym zdjęciu w sepii widać historyczne koszary 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowy Sączu i mnóstwo żołnierzy. Uważne oko oglądającego to zdjęcie dostrzeże również w tle legendarny sztandar 1 PSP. To uroczystość w koszarach, zapewne przed 1939 rokiem. Obok – zdjęcie współczesne wykonane 31 października 2022 roku w sądeckich koszarach, obecnie siedzibie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej ponownie "stanął sztandar" (replika) przypominając o chlubie Sądecczyzny -żołnierzach 1 PSP.

Czytaj także: Ten nowoczesny budynek powstał w ekspresowym tempie. Budowa zajęła tylko kilka miesięcy [ZDJĘCIA]

Na tym historycznym zdjęciu i innych, które znalazły się w posiadaniu wspomnianego stowarzyszenia widać sztandar 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Ów sztandar najprawdopodobniej został w zawierusze dziejów zniszczony. Nie ocalał do naszych czasów.

W czerwcu 2019 roku Stowarzyszenie Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej wraz z 1 Batalionem Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa wykonało replikę zaginionego sztandaru 1 PSP, który został przekazany tejże jednostce podczas uroczystości, jakie wówczas odbyły się na sądeckim rynku.

1 Batalion Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa kultywuje chlubne tradycje 1Pułku Strzelców Podhalańskich i pamięć o naszych bohaterach.

- Historia zatoczyła w tym wypadku koło – mówi Marek Uszko, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej.

Czytaj także: To może być najtrudniejszy rok dla Nowego Sącza. Szukanie oszczędności już się zaczęło

Kilka dni temu, podczas uroczystości w sądeckich koszarach, w 104 rocznicę odzyskania przez Nowy Sącz i Sądecczyznę niepodległości wyróżniała się niedawno przekazana replika legendarnego sztandaru. On przypomina o chlubie Sądecczyzny – żołnierzach 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.

- Jesteśmy dumni, że dzięki replice sztandaru wciąż żywa jest pamięć o bohaterskich żołnierzach 1 PSP – dodaje prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej. - Mamy nadzieję, że już niedługo wojsko powróci do Nowego Sącza o co zabiegamy od kilku lat jako członkowie stowarzyszenia i jako strażnicy pamięci narodowej.

[email protected], fot. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej. Zdjęcia archiwalne z zasobów stowarzyszenia – (Agnieszka Kurzeja z d. Konstanty - album).Dziękujemy za przesłanie błędu