Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 października. Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
21/12/2022 - 14:25

13 grudnia 1981 roku rozpoczął się czas apokalipsy. Wspomnienia wciąż są żywe [WIDEO]

41 lat temu w Polsce rozpoczynał się stan wojenny. To, co wówczas działo się w kraju, najlepiej wiedzą osoby będące w centrum ówczesnych wydarzeń. Swoimi wspomnieniami podzielili się podczas niedawnego seminarium w Żmiącej. Posłuchajcie, o czym rozmawiali podczas pierwszego panelu:

13 grudnia 1981 roku: stan wojenny w Polsce

13 grudnia 1981 roku na zawsze zapisał się w historii naszego kraju. Po latach, wydarzenia z tamtego okresu są wciąż wspominane. Przypominało o nich również seminarium "Stan wojenny wczoraj i dziś", które odbyło się w Żmiącej. Podczas kilku paneli mogliśmy usłyszeć, jak wyglądała ówczesna rzeczywistość.

W pierwszym z nich z Sylwestrem Rękasem, dyrektorem sądeckiego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie i twórcą najnowszego kwartalnika "Sądeczanin Historia" rozmawiali Jacek Rogowski, Ryszard Pawłowski, Krzysztof Michalak i Piotr Kałamarz.

Seminarium w Żmiącej

Goście odpowiadali m.in. na pytanie jak zareagowali po wprowadzeniu stanu wojennego. - Przeczuwaliśmy, że coś złego się stanie. Co zrobiłem najpierw? Zwyczajną rzecz. Pojechałem na stację benzynową, żeby zatankować swojego Wartburga, bo czułem, że będą kłopoty z paliwem. W poniedziałek w pracy nikt nie pracował, wszyscy dyskutowali co się stało z tymi, którzy nie zjawili się rano – mówił Jacek Rogowski.

- Wyłączyli wszystkie telefony, ale nasze, kolejowe działały. I ktoś, a do tej pory nie wiem kto - zadzwonił i powiedział mi, że dwóch naszych już zgarnęli, a na mnie czekają w domu. Poszedłem więc do mamy, mieszkała niedaleko, i tak, przy herbacie, zastanawialiśmy się, co robić. Przed ósmą wróciłem w końcu do domu, dwaj esbecy całą noc stali w przedpokoju, dzielna żona ich dalej nie wpuściła. Zabrali mnie na dołek – dodawał Ryszard Pawłowski.

Zobacz też: To, co się wtedy działo, zapamiętają do końca życia. Stan wojenny oczami jego bohaterów

Nagranie z całego panelu znajduje się w materiale filmowym. Zachęcamy do obejrzenia! ([email protected], wideo: Mateusz Pogwizd)Dziękujemy za przesłanie błędu