Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lutego. Imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty
24/01/2023 - 15:20

Nowy Sącz: Rada Miasta jednym głosem za ratowaniem Jeziora Rożnowskiego

Sądeccy radni jednym głosem powiedzieli TAK. Rada Miasta Nowego Sącza przyjęła apel poparcia dla inicjatywy ustalenia zasad oczyszczania i uporządkowania linii brzegowej Jeziora Rożnowskiego. Tę cenną inicjatywę, której pomysłodawcą jest Zygmunt Berdychowski poparło 22 radnych – czyli wszyscy obecni na dzisiejszej sesji.

Projekt uchwały, rekomendował przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Krzysztof Głuc. Samą ideę przedstawił radnym Przemysław Bawołek, dyrektor Biura Fundacji Sądeckiej

To bardzo ważna kwestia. Chodzi o ratowanie turystycznej perełki regionu, która każdego roku po zimie przypomina jedno wielkie pływające śmietnisko. Fala śmieci zalewająca jezioro to jeden gigantyczny problem, a drugi to jego zamulanie.

Aktywiści ze Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin” zakasali rękawy i za punkt honoru postawili sobie to, że jest to już ostatni dzwonek na ratowanie jeziora.

Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” zainicjowało ustanowienie funduszu, z którego środki zostaną przeznaczone na uratowanie jeziora. Tę cenną inicjatywę popierają lokalne samorządy. Trzy gminy na Sądecczyźnie podjęły już uchwały w sprawie przyjęcia apelu poparcia dla inicjatywy ustalenia zasad oczyszczania i uporządkowania linii brzegowej Jeziora Rożnowskiego. To Gródek n/Dunajcem, Stary Sącz i Nawojowa, a dzisiaj bez głosów sprzeciwu dołączył do tych samorządów również Nowy Sącz.

Kiedy dzisiaj, podczas sesji wybrzmiała idea ratowania Jeziora Rożnowskiego rozsypał się dosłownie przysłowiowy worek z wypowiedziami na TAK dla tego pomysłu. Sadeccy radni w tym temacie byli zgodni, co później dali wyraz w swoim głosowaniu.

- Bardzo dobrze, że pojawia się taka inicjatywa, aczkolwiek – nie ukrywam – jest ona bardzo odważna – powiedział radny Józef Hojnor. - Prezes Zygmunt Berdychowski jest odważny w takich sprawach. Nie mnie rozstrzygać , czy dobrym pomysłem jest nakładanie fiskalizmu na spółkę. Jednak bardzo pozytywnie oceniam ten ruch. Jest to pozytywny przykład, że stowarzyszenia mogą wywierać pozytywy wpływ na ważne przedsięwzięcia. Trzymam kciuki – dodał radny.

Przedstawiona inicjatywę poparł również Artur Czernecki, wiceprzewodniczący rady.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu