Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
03/11/2022 - 11:35

Kolejarze byli najlepszymi konspiratorami. Jak walczyli o wolność Nowego Sącza?

Gdy ważyły się losy odzyskania niepodległości przez Polskę, a Nowy Sącz ciągle jeszcze był pod zaborem austriackim, jednymi z najlepszych konspiratorów walczących o wolność byli sądeccy kolejarze. I właśnie o tym opowiadał Sylwester Rękas podczas Sympozjum historycznego „Sądeckie Drogi do Wolności”.

Zobacz też: Żołnierze z Nowego Sącza przejęli cały pociąg i wrócili nim z Włoch!

Przypomnijmy, że owo sympozjum zorganizowane zostało przez SKT Sądeczanin i Fundację Sądecką z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Nowy Sącz. Jerzy Giza skupił się na formowaniu  na powrocie naszych żołnierzy z frontu włoskiego Wielkiej Wojny 1914 – 1918 i formowaniu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, Jakub Bulzak na roli w walce niepodległościowej hrabiego Adama Stadnickiego. A Sylwestrowi Rękasowi, który obok Bulzaka jest członkiem zespołu redakcyjnego kwartalnika Sądeczanin, przypadło w udziale przybliżyć ówczesne działania konspiracyjne sądeckich kolejarzy.

Zobacz też: Jak hrabia Adam Stadnicki walczył o wolny Nowy Sącz?

Rękas wyjaśniał na wstępie, że sądecka brać kolejarska złożona z przyjezdnych, robotników napływowych i lokalnej społeczności początkowo szła w tamtym czasie z porywem idei socjalistycznych. Dopiero po pewnym czasie, udało się ten zapał przekuć w działania niepodległościowe. Jak do tego doszło? Komu to zawdzięczamy? Dlaczego bez kolejarzy ruch niepodległościowy byłby znacznie słabszy? Posłuchajcie tej wyjątkowej opowieści tym istotniejszej, że rozwój Nowego Sącza byłby bez naszej kolei niemożliwy. ([email protected] Fot.: ES Film: Mateusz Pogwizd)

Dziękujemy za przesłanie błędu