Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
24/11/2022 - 12:55

Szukamy zwyczajnych niezwyczajnych Zgłoś kandydata na Sądeczanina 2022 Roku!

Nadzwyczajni, nietuzinkowi, swoje serca oddają lokalnym sprawom i lokalnej społeczności, Tacy są bohaterowie prestiżowego i największego plebiscytu w regionie, Sądeczanin Roku. Organizowany od ponad dwudziestu lat wyłonił już pokaźną, znakomitą drużynę zwycięzców. Kto dołączy do tego grona tym razem?

Jest prestiżowy i zawsze budzi ogromne emocje. Zbliża się doroczny plebiscyt na Sądeczanina Roku. To odkrywanie ludzi wyjątkowych, z różnych środowisk i różnych zawodów, którzy stają się dla innych wzorami godnymi do naśladowania.

- Na Sądecczyźnie jest wielu wspaniałych ludzi, którzy poświęcili jej swoje najlepsze lata i cieszą się szacunkiem otoczenia,  choć często nie są szeroko znani. A tak naprawdę to oni są solą naszej ziemi – mówi Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca konkursu i przewodniczący kapituły. - Ten plebiscyt daje szanse na to, żeby pokazać ich dorobek.

Kto zostanie Sądeczaninem 2022 roku? To na razie wielka niewiadoma. Ubiegłoroczną bitwę na plebiscytowe głosy wygrał Andrzej Lis, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi w Starym Sączu, który od blisko pięćdziesięciu lat ratuje ludziom życie

Dlaczego to właśnie on podbił serca mieszkańców Sądecczyzny i zyskał najwięcej głosów? – Pytany, czy uda mu się oddać sto litrów krwi, z pokorą odpowiedział, że zrobi to chętnie, jeśli tylko Bóg pozwoli - mówiła podczas uroczystej gali wieńczącej konkurs, wygłaszająca laudację na cześć zwycięzcy plebiscytu Wioletta Nowak, dyrektor szkoły podstawowej w Starym Sączu. -  Dziś wiemy, że w wciągu 48 lat zdołał oddać innym właśnie tyle tego bezcennego leku, produkowanego tylko przez ludzki organizm.   

Sam Andrzej Lis swoim zwycięstwem był ogromnie zaskoczony i wzruszony. - Na myśl  mi nie przyszło, że to mogę być ja.  Jednak tę nagrodę traktuje jako wyróżnienie dla wszystkich ludzi dobrej woli. Dla krwiodawców, dla wolontariuszy, dla wszystkich fundacji, z którymi mam zaszczyt współpracować, takimi jak „Będzie dobrze” czy „Bratnia dusza” – mówił zajmując honorowe miejsce w ogromnym czerwonym fotelu. - Sam człowiek może trochę zrobić, kiedy jest grono ludzi, zrobi więcej, ale kiedy jest taki ogrom ludzi jak krwiodawcy i wolontariusze, to jeżeli sobie coś postanowią, zrobią wszystko – mówił Andrzej Lis.  

Ubiegłoroczna edycja plebiscytu była wyjątkowa. Oddano blisko 60 tysięcy głosów! Andrzej Lis i tu był rekordzistą. Zebrał 44 tys. 872 głosy!

Czy ten rekord zostanie pobity? W tym roku plebiscytowi stuknie dwadzieścia pięć lat. Do drużyny dotychczasowych laureatów znowu dołączy ktoś wyjątkowy. Tę wyjątkowość musi jednak dostrzec ktoś inny, kto może zgłosić swojego faworyta do wyścigu po zwycięstwo.

Dziś rusza zgłaszanie kandydatów!

Jak to zrobić? Zgodnie z regulaminem o tytuł  mogą ubiegać się osoby wywodzące się z Sądecczyzny lub działające na terenie powiatu nowosądeckiego oraz Nowego Sącza. Zgłoszenia  mogą dokonać osoby fizyczne, organizacje społeczne, samorządy, parafie, stowarzyszenia regionalne i instytucje państwowe.

Zgłoszenia na specjalnym formularzu należy dostarczyć do biura Fundacji Sądeckiej przy ul. Barbackiego 57 w Nowym Sączu. Powinny zawierać krótką informację o kandydacie, wraz z uzasadnieniem oraz dane instytucji lub osoby zgłaszającej. Formularz będzie można też znaleźć w miesięczniku "Sądeczanin". W plebiscycie mogą brać udział osoby zgłaszane w latach poprzednich, które nie otrzymały tytułu, pomimo że były nominowane do nagrody. O tym, kto spośród zgłoszonych kandydatów będzie się ubiegać o głosy, zdecyduje Kapituła Plebiscytu.

Doroczna Wielka Gala i ogłoszenie wyników odbędzie się 26 lutego.  

Tytułem „Sądeczanina Roku” dotychczas mogą pochwalić się Barbara Szarota, ks. Prałat Stanisław Lisowski, ks. Mieczysław Czekaj, Wiesław Czop, Ryszard Florek, ks. Janusz Szczypka, gen. Zygmunt Staniszewski, Krzysztof Mączka,  Piotr Droździk, Anna Szczepanik-Dziadowicz, Ryszard Nowak, Celestyn Żeliszewski, Barbara Cetnarowska, Lucyna Zygmunt, Marta Mordarska, ks. Stanisław Kukla, Benedykt Poręba, Jan Radzik, ks. Józef Babicz, Wojciech Mróz, Maria Kogut, Zbigniew Konieczek oraz Andrzej Lis. ([email protected]) fot. jm, AM 

***

Do pobrania:

Regulamin Plebiscytu Sądeczanin Roku 2022

Kwestionariusz zgłoszenia kandydata do tytułu Sądeczanin Roku 2022 (z ośw. o zgodzie)

Regulamin warunków przetwarzania danych osobowych na potrzeby Plebiscytu Sądeczanin Roku 2022Dziękujemy za przesłanie błędu