Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
24/02/2023 - 20:45

„Moja Droga z Sądecczyzny po Uzbekistan”. Tak brzmi tytuł najlepszej „Książki o Sądecczyźnie" 2022 roku!

„Moja Droga z Sądecczyzny po Uzbekistan” to najlepsza „Książka o Sądecczyźnie” roku 2022 konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora. Autorem publikacji jest Paweł Cieślicki.

„Moja Droga z Sądecczyzny po Uzbekistan”. To tytuł najlepszej „Książki o Sądecczyźnie”

Zobacz też: Piotr Droździk Sądeckim Autorem 2022 roku! To pierwszy laureat konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora

Zacznijmy od autora. Paweł Cieślicki to znany sądecki przedsiębiorca budowlany i działacz sportowy z Barcic. Jego zwycięska publikacja „Moja Droga z Sądecczyzny po Uzbekistan”  jest swoistego rodzaju hołdem dla jego żony Alicji, która zmarła w 2017 roku, a która przez lata zbierała materiały, by udokumentować niezwykłą działalność swojego męża.

To z jednej strony fascynująca autobiografia przedsiębiorcy, zapis między innymi różnych inwestycji realizowanych przez firmy autora, w tym tych wyjątkowo niezwykłych, bo związanych z odbudową cmentarzy wojennych, na których spoczywają polscy żołnierze z armii generała Władysława Andersa.

Piotr Cieślicki

Znajdziemy tu też wyjątkowe studium współpracy gospodarczej sądeckiego przedsiębiorcy z państwami Azji Centralnej. To wgląd w ćwierć wieku realizacji kontraktów firm Pawła Cieślickiego na rynkach wschodnich.

Zobacz też: Książki Wydawnictwa Libra to kwintesencja historii naszego regionu!

Paweł Cieślicki zabiera czytelnika w długą podróż z Sądecczyzny aż po Uzbekistan.

Do konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” 2022 publikację zgłosiła Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu.

- Autobiografia Pawła Cieślickiego to dokument opowiadający o sądeckim rzemieślniku i przedsiębiorcy budowlanym z Barcic, który swoją karierę zawodową realizował w dużej mierze jako główny wykonawca polskich cmentarzy wojennych armii gen. Władysława Andersa w Uzbekistanie, Kazachstanie, Kirgistanie i Iranie oraz cmentarzy wojennych w Białorusi, Ukrainie, Litwie, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.

Paweł Cieślicki realizował i realizuje również nowoczesne projekty budowlane w obszarze użyteczności publicznej (obiekty lotnicze, drogowe, wodne, kolejowe, w dziedzinie ochrony środowiska) – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia do XI konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. - Cała działalność zawodowa Pawła Cieślickiego to kunsztowne łączenie tradycji z nowoczesnością, to propagowanie rzemiosła.

W publikacji znajduje się kilka tysięcy zdjęć. Czytelnik znajdzie w niej również imienne wykazy żołnierzy polskich pochowanych na cmentarzach restaurowanych przez firmy sądeckiego przedsiębiorcy w różnych punktach świata.

Już po zakończeniu uroczystej Gali, Paweł Cieślicki, laureat Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” pokazał piękny gest i przekazał otrzymaną nagrodę pieniężną na działalność Fundacji Sądeckiej, której misją jest praca społeczna oraz promowanie historycznego i kulturalnego dorobku Sądecczyzny.

(oprac. ES [email protected], [email protected],  Fot.: TK)









Dziękujemy za przesłanie błędu