Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
03/09/2019 - 21:55

XI Forum III Wieku pod hasłem "Seniorzy w Europie jutra”

Dwustu liderów Uniwersytetów Trzeciego Wieku z zagranicy oraz liderów pozarządowych organizacji senioralnych, przedstawicieli miejskich i gminnych rad seniorów, jak również reprezentanci inicjatyw senioralnych w środowiskach lokalnych weźmie udział w XI Forum III Wieku, które dzisiaj rozpoczyna się w Krynicy-Zdroju.

Forum III Wieku w Krynicy-Zdroju rusza jutro (4 września) i potrwa do 7 września. Jest to impreza, która od jedenastu lat towarzyszy Forum Ekonomicznemu i zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem osób zaliczanych już do grona seniorów.

Seniorzy bardzo chętnie przyjeżdżają do Krynicy, bo jest to okazja do nawiązania szerokich kontaktów, spotkania i posłuchania ludzi zajmujących się zawodowo polityką senioralną. Dzięki Forum Ekonomicznemu co roku bardzo głośno wybrzmiewają problemy i oczekiwania seniorów z całego kraju. O tym powinno się mówić jak najwięcej, bo ludzi starszych jest coraz więcej.

Co roku panele przygotowywane w ramach Forum III Wieku budzą ogromne zainteresowanie. Biją rekordy frekwencji. Tegorocznemu Forum III Wieku będzie przyświecało hasło „Seniorzy w Europie jutra”.

Kolejna formułowa edycja będzie koncentrowała się na następujących tematach: polityka senioralna, ochrona zdrowia, prawa osób starszych, bezpieczeństwo seniorów, dostępność do kultury, edukacji, aktywności fizycznej, turystyki, społeczeństwo obywatelskie – partycypacja osób starszych w życiu publicznym i społecznym, nowoczesne technologie, w tym innowacje społeczne wg. potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, „Srebrna gospodarka” – nowoczesny rynek usług i produktów; społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) i współpraca krajowa i międzynarodowa osób starszych, Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz organizacji senioralnych.

- Forum III Wieku organizowane w ramach XI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój – jest ważnym i wyjątkowym wydarzeniem dla środowisk seniorskich – mówi Wiesława Borczyk, prezes Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku i Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. - Zmiany demograficzne zachodzące obecnie w większości krajów europejskich sprawiają, że to właśnie seniorzy będą stanowili w najbliższych latach szczególnie ważną grupę, dla polityki, gospodarki i społeczeństwa.

Podczas Forum III Wieku zmiany demograficzne postrzegane są nie jako zagrożenie, ale jako szansa dla rozwoju ekonomicznego i społecznego.

W ponad 38 - milionowej populacji mieszkańców Polski liczba seniorów w wieku 60+ przekracza dziewięć milionów osób i ma tendencję rosnącą. Prognozuje się, że do roku 2050 osoby powyżej 60. roku życia będą stanowiły około 40 procent polskiego społeczeństwa. W Europie proces starzenia następuje szybciej niż na innych kontynentach. Dlatego też, w 2050 roku, co trzeci Europejczyk będzie miał skończone 60 lat.

- Forum III Wieku jest dla seniorów miejscem debat, dyskusji, warsztatów oraz platformą wymiany krajowych i międzynarodowych doświadczeń, z udziałem ponad 250 uczestników i gości, przedstawicieli rządu, parlamentu, samorządów, nauki, organizacji pozarządowych, biznesu, mediów oraz reprezentacji podmiotów zagranicznych – dodaje Wiesława Borczyk. - Będą z nami goście zagraniczni, przedstawiciele organizacji senioralnych z Belgii, Białorusi, Niemiec i Luksemburga.

Forum III Wieku to możliwość nawiązania kontaktu z liderami: Uniwersytetów Trzeciego Wieku, organizacji seniorskich, miejskich/gminnych Rad Seniorów, inicjatyw senioralnych, inspiracją do kreowania nowatorskich pomysłów, platforma informacji o nowych projektach prosenioralnych; krajowych i międzynarodowych;

W Forum III  Wieku bierze udział 50 moderatorów i panelistów; polityków, ekspertów, ludzi nauki, przedstawiciele biznesu i NGO oraz mediów. Gościem honorowym Forum III Wieku będzie minister Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Organizatorami tegorocznego XI Forum Trzeciego Wieku są: Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku; www.sutw.pl, www.federacjautw.pl, Fundacja Europejski Instytut Rozwoju Obywatelskiego; www.eiro.pl we współpracy z wieloma partnerami.

Głównym Partnerem Forum III Wieku jest Województwo Małopolskie.

Wydarzenia towarzyszące:

  • 3-5.09 Nowy Sacz - Krynica Zdrój: Seminarium Polsko- Niemieckie „ Starzenie się w zdrowiu”
  • 7.09 Nowy Sącz – Mogielnica – Nowy Sącz: Terenowe warsztaty „Abc Nordic Walking”- instruktaż nordic walking, marsz nordic walking

Ramowy program Forum III Wieku

Nowy Sącz -  4,6,7 września - Akademik PWSZ, Biblioteka PWSZ i WSB- NLU.

Krynica – Zdrój – 5 września – XI Forum Ekonomiczne – dwa panele - Wydarzenia Specjalne - w Pijalni

  • godz. 10.40 - 11.45. Panel dyskusyjny "SENIORZY W EUROPIE JUTRA"
  • godz.   13.15 - 15.15 Panel dyskusyjny "SREBRNA GOSPODARKA. SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU"

Goscie specjalni:

prof. dr hab. Stanisława Golinowska, Instytut Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego; współzałożycielka Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE); b. Dyrektor Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS); Kierownik międzynarodowych i krajowych projektów badawczych.  

Krzysztof Balon, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Bruksela

Dirk Jarre, prezydent Europejskiej Federacji Osób Starszych (EURAG), Luksemburg.

[email protected], fot. IM, arch. Wiesławy Borczyk.Dziękujemy za przesłanie błędu