Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 lutego. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
11/10/2016 - 18:40

Zofia Basiaga, pierwszy dyrektor szkoły z Tarczą Herbową

Liczne grono dyrektorów szkół podstawowych, gimnazjów a nawet przedszkoli przybyło we wtorek (11. 10.) na sesję, by pogratulować Tarczy Herbowej swojej koleżance i mentorce Zofii Basiadze. Pani Zofia ma za sobą 40 lat jako nauczyciel polonista a 22 jako dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9. To właśnie jej mniejszość romska zawdzięcza integrację swoich dzieci ze społecznością polską.

Wyjątkowo licznie i wyjątkowo ciepło, tak podsumować można uroczystość wręczenia Tarczy Herbowej Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza Zofii Basiadze.

- Jest pani przykładem wyjątkowego pedagoga, przykładem osoby, na którą zawsze można liczyć i z której zawsze można czerpać wzór, zarówno my starsi, ale także młodsze pokolenie. Dzisiaj słyszymy o Programie Romskim, który dla wielu Sądeczan może być kontrowersyjny, ale jest przykładem, że nie izolujemy się, ale wspoólnie tworzymy rodzinę sądecką – gratulował zasłużonej sądeczance prezydent Ryszard Nowak.

Przewodnicząca rady Bożena Jawor, w poprzedniej kadencji wiceprezydent ds. oświaty też nie kryła słów pochwały.

Zobacz też: Dyrektor szpitala Artur Puszko odebrał Tarczę Herbową

- Pani dyrektor za tym wszystkim chodzić i wykazywała się ogromną konsekwencją – śmiała się nawiązując do determinacji Basiagi w doposażeniu „dziewiątki” w najnowszy sprzęt dydaktyczny.

Słów kilka i ukłon głęboki dyrektor odebrała też od posła Jana Dudy, który specjalnie w tym celu odwiedził sądecki ratusz.

- Tak pracowitym życiem jak pani można obdzielić wielu ludzi i wielu ludzi miałoby się czym pochwalić.

W imieniu środowiska nauczycielskiego głos zabrał Andrzej Hasslinger, wieloletni dyrektor SP nr 3.

- Dziękuję, że zarażałaś nas swoją pasją i swoim sercem – mówił wzruszony podkreślając, że Basiaga znana jest jako najlepszy specjalista i doradca dla innych dyrektorów z zakresu dynamicznie zmieniającego się prawa oświatowego.

Zobacz też: Nowy Sącz: Tarcza herbowa dla trzech braci z jednej firmy?

Głos zabrał też radny Michał Kądziołka jako reprezentant osiedla Dabrówka na terenie którego działa kierowana przez Zofię Basiagę szkoła i zarazem jej wychowanek. Podkreślał, że drzwi nauczycielki i dyrektorki były dla wszystkich uczniów otwarte nie tylko na linii pedagog – uczeń, ale również na stopie przyjacielskiej. Nawet dla tych, którzy edukację w podstawówce już zakończyli.

- Dziękuję wszystkim, którzy przybyli dzisiaj, aby uczestniczyć ze mną w tak ważnym momencie, jakim jest wręczenie mojej skromnej osobie Tarczy Herbowej. Tłumaczę sobie to tym, że dostrzeżono pracę wszystkich dyrektorów, pracę wymagającą dużo czasu, inwencji twórczej i poświęcenia własnego wolnego czasu, nierzadko kosztem rodziny – tak za odznaczenie podziękowała Zofia Basiaga

 Dziękuję, że dostrzeżono wysiłku wszystkich nauczycieli, ponieważ są niesamowicie zaangażowani w to, żeby nauczyć młodzież, aby kochać swoja małą ojczyznę, ale też tę dużą Polskę. Wszyscy Sądeczanie powinni być dumni, że posyłają swoje dzieci do sądeckich szkół – podkreśliła wzruszona laureatka.

Ewa Stachura [email protected] Fot.: ES

Zofia Basiaga, pierwszy dyrektor szkoły z Tarczą Herbową


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020