Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
22/06/2016 - 08:25

Wyhorlat na Słowacji już dostępny dla turystów [Zdjęcia]

Jeszcze do niedawna Wyhorlat - najwyższy szczyt pasma górskiego o tej samej nazwie - był niedostępny dla ruchu turystycznego, gdyż znajdował się tam poligon wojskowy. Obecnie mandatu już nie trzeba się obawiać.

Te dzikie i odległe góry oferują spokój, ciszę, piękne zakątki, lasy o charakterze pierwotnej puszczy  i niemal puste szlaki. Z wulkanicznego szczytu Wyhorlatu roztacza się wspaniała panorama, sięgająca po Karpaty Ukraińskie.

Podczas dwudniowej wycieczki sądeckiego PTT zwiedziliśmy także rezerwat przyrody Humeński Sokół. Przejście ścieżką edukacyjną wśród przeróżnych formacji skalnych, jaskiń i ekspozycji dostarczyło dużo mocnych wrażeń.

Niezwykle interesujący był spacer na wzgórze Zamku Jasenów, którego ruiny kryją mroczną historię minionych wieków. Zamek nie miał chlubnej przeszłości. W XIV wieku jego właściciel dopuścił się zdrady wobec króla, a w wieku XVI, w zamkowych zakamarkach wybijano fałszywe monety, za co nadzorujący ten nielegalny proceder został stracony na rynku w Preszowie.

Zauroczeni byliśmy też pięknym położeniem naszego hotelu w miejscowości Kałuża, z którego balkonów mogliśmy podziwiać "słowackie morze", jak zwane jest Jezioro Zemplińskie. Niektórzy z uczestników wycieczki snuli już plany prywatnego przyjazdu na letni wypoczynek w ten uroczy zakątek Słowacji.
Zbigniew Smajdor
Fot.: PTT "Beskid" Nowy Sącz

Sadeczanie w górach WyhorletMasz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu