Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
09/06/2016 - 11:45

Wojciech Szarota na „110-lecie” PTTK. Gorzka lektura

Wojciech Szarota, prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział „Beskid” Nowy Sączy przysłał „laurkę”, w formie listu otwartego, na jubileusz 110-lecie sądeckiego PTTK, obchodzony z pompą w minioną niedzielę. List Szaroty to gorzka lektura dla działaczy PTTK.

Oto korespondencja szefa sądeckiego PTT.
**
Co się działo w Polsce w roku 1950, kiedy powstało PTTK?  

16 grudnia 1950 roku na Zjeździe Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Warszawie podjęto uchwałę o przekazaniu majątku na rzecz nowo powstałej organizacji PTTK, w tym prawo do używania  odznaki organizacyjnej.

Informację tę zasięgnąłem z uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 lutego 2008 roku w sprawie skargi kasacyjnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przeciwko Polskiemu Towarzystwu Tatrzańskiemu z dnia 15 września 2006 roku (nr DT-II-0254-156-SS-06), tzn. kasacji odmowy stwierdzenia nieważności decyzji zezwalającej na ustanowienia i używanie odznaki organizacyjnej.

Sprawa dotyczyła kasacji  wcześniejszych wyroków dotyczących odmowy zakazania używania odznaki organizacyjnej przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Ten dokument pośrednio informuje nas również o tym, że Sąd wyraził wątpliwość w kwestii legalności przekazaniu majątku PTT do nowej organizacji, ponieważ w dacie tej uchwały PTTK nie istniało. We współczesnym, jak i ówczesnym prawie przekazanie majątku nieistniejącemu „bytowi” może mieć miejsce  tylko w jednym przypadku - gdy jest to dziecko nienarodzone.

Ponadto z uzasadnienia tego wyroku dowiadujemy się, że w świetle art. 5 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej Polski z 1935 roku,  dotyczącego odznak i mundurów, zakazane było przenoszenia prawa do odznaki podmiotowi innemu niż adresat.

Piszę to, ponieważ niedawno dowiedzieliśmy się, że historią można manipulować i pisać ją na nowo - sądecki PTTK obchodził 110. urodziny, co jest oczywistym fałszem.

Chylę czoła przed działaczami PTTK, wobec tego co zrobili i robią. Zdaje sobie sprawę z tego, że poniekąd są również spadkobiercami  historii Towarzystwa Turystycznego Beskid czy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Wielu spośród obecnych działaczy PTTK zakładało w 1990 roku Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, w tym obecny prezes PTTK. Tylko jakoś w ogóle nie zwrócili uwagi, że od 1981 roku istnieje reaktywowane Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, a w Nowym Sączu od roku 1990 Oddział „Beskid” Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, który jak co roku będzie obchodził tzw. historyczną wycieczkąna Radziejowa i Halkę Konieczną swoje 110- lecie powstania Towarzystwa Turystycznego „Beskid”.  

Żadne intencje mszalne nie sankcjonują  przekłamań. Od lat odbywa się manipulowanie faktami, aby skomplikować historię PTT i PTTK. Do tej pory są ludzie, którzy nie wiedzą o co chodzi? To są efekty strategii na przemilczania i nadinterpretację faktów.

A co do faktów, wielu pośród nas urodziło się chwilę po roku 1950. Wielu z nas nie "czuje" kontekstu historycznego powstania PTTK, zatem spróbuję ich wprowadzić w klimat tamtego czasu.

2 kwietnia 1950 roku  dokonano zabójstwa księdza i jego czterech współpracowników w Poczesnej, a 7 marca tamtego roku wprowadzono ustawowo „nakaz pracy”.

Naszego asa myśliwskiego Stanisława Skalskiego skazano na karę śmierci w tzw.  procesie kiblowym 7 kwietnia 1950 roku.

Rok 1950 był w historii Polski rokiem zniewolenia i terroru, dopiero za trzy lata miał umrzeć Józef Stalin, a do „odwilży” trzeba będzie czekać do roku 1956.

10 listopada 1950 roku w Łodzi aresztowano Augusta Emila Fieldorfa, którego 3 lata później skazano na śmierć  i pogrzebano w nioeznakowanym dole na  „Łączce” w Warszawie.  A 17 grudnia 1950  – zmierzam do sedna  - roku powstało PTTK. Część działaczy PTT zakładało również tę organizację i specjalnie się nie dziwię, ale dziwię się, że 65 lat od tego faktu  wiele się zataja, przemilcza a prawda jest tak oczywista i prosta.

Wojciech Szarota
Prezes PTT Oddział „Beskid” Nowy Sącz 







Dziękujemy za przesłanie błędu