Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
25/05/2016 - 15:15

W Rytrze wyrośnie zamek za unijne fundusze?

Dotychczas na zamku odbywały się skromne prace, pokrywane z budżetu gminy i starostwa. Czasem kilka tysięcy „sypnął” też marszałek. Teraz wójt Rytra zamierza aplikować nawet o 2,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Prace renowacyjne i wykopaliskowe na zamku w Rytrze trwają nieprzerwanie od 1999 roku. Wznoszącą się nad doliną Popradu i miejscowością warownię w ubiegłym roku remontowali nawet miejscowi bezrobotni, zatrudnieni w ramach programu „Konserwator”, realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy. Nakład środków nie przekraczał jednak kwoty 40-50 tys. złotych i nie pozwalał na imponujące wznoszenie się ryterskiej twierdzy. Teraz zmienić to mogą unijne fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Tym razem to wniosek na większy zakres prac: rekompozycję, czyli podniesienie murów, zrobienie bramy wjazdowej, zadaszenie przynajmniej części obiektu i ostateczne uporządkowanie dziedzińca. Będziemy aplikować o kwotę 2-2,5 miliona złotych – mówi Władysław Wnętrzak, wójt Rytra.

Dotychczas na zamku udało się m.in.  zabezpieczyć i odrestaurować cześć murów, bramę wjazdową, basztę i ostruże, a na dziedzińcu natrafić na wiele cennych średniowiecznych artefaktów. Jak zaznacza wójt pochodzący z XIII wieku zamek Rittera jest dużą atrakcją turystyczną nadpopradzkiej miejscowości.

Wzorem Starej Lubowni pod zamkiem powstać mogłaby osada z amfiteatrem, w której organizować można byłoby plenerowe imprezy historyczne.

(JB)
Fot. MIGADziękujemy za przesłanie błędu